— Ján Vošček
jún 25, 2022 09:00 · 6 minút čítania
V dňoch 1. – 5. júna 2022 sa uskutočnil 9. ročník prestížnej slovenskej medzinárodnej vinárskej súťaže Danube Wine Challenge (DWCH). Už tradične boli hostiteľom podujatia hotel a vinárstvo Château Belá. Organizátorom sa opäť podarilo zostaviť hviezdnu porotu, v ktorej zasadli špičkoví medzinárodní degustátori z 15 krajín sveta vrátane Slovenska a Českej republiky.
Danube Wine Challenge je vrcholné podujatie vinárskeho roka nielen na Slovensku, ale aj v rámci Strednej Európy. Okrem toho, že sa koná pod vysokým patronátom OIV (Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno), je aj riadnym členom Svetovej federácie veľkých medzinárodných súťaží vína a destilátov (VINOFED), čo zaväzuje organizátorov dodržiavať veľmi prísne pravidlá hodnotenia, prideľovania ocenení a všeobecne zabezpečiť vysokú kvalitatívnu úroveň súťaže.
Celkovo porotcovia hodnotili 570 vín z 18 krajín sveta (Slovenska, Českej republiky, Rakúska, Nemecka, Austrálie, Španielska, Francúzska, Maďarska, Bulharska, Rumunska, Čile, Talianska, Nového Zélandu, Grécka, Slovinska, Švajčiarska, Chorvátska a Severného Macedónska). Najviac zastúpené boli slovenské vína (60%). V súťaži prevládali biele (49%) a červené (22%) tiché vína, ale samozrejme, nechýbali ani šumivé, či vína so zvyškovým cukrom a vzácne prírodne sladké vína. Zaujímavosťou tejto súťaže je už tradične kategória biele macerované vína (oranžové vína). Podľa prísnych pravidel OIV môžu byť v súťaži pod jej patronátom pridelené medaily najviac tridsiatim percentám všetkých prihlásených vín. O vysokej kvalitatívnej úrovni súťažných vín svedčí aj to, že mnohé z nich, ktoré dostali viac ako 85 bodov, čo je hranica pre striebornú medailu, zostali bez ocenenia. 30%-ný limit OIV znamenal, že medaily sa mohli priznať až od hodnotenia 88,25 bodu. Celkovo bolo udelených 12 veľkých zlatých, 140 zlatých a 19 strieborných medailí. Slovenskí vinári si zo súťaže odnášajú spolu až 65% všetkých medailí: 6 veľkých zlatých, 93 zlatých a 13 strieborných.
Okrem medailí boli pridelené aj ďalšie špeciálne ocenenia. Trofej Prix VINOFED a súčasne titul Šampión Danube Wine Challenge 2022 pre víťazov finálového rozstrelu najvyššie hodnotených suchých vín v troch kategóriách získali slovenské vína: Pinot gris 2021 (Víno Mrva & Stanko), Sekt 1933 premium cuvée 2018 (Vinárske závody Topoľčianky) a Frankovka Private Reserve 2017 (Vinárstvo Miro Fondrk). Posledne menované víno si odnáša tiež titul Najlepšia Frankovka. V ostatných kategóriách podľa Štatútu sa vyhlásili víťazi (najvyššie hodnotené vína). Titul Víťaz kategórie z celkovo udelených deviatich, si odnáša sedem slovenských vinárstiev, jedno moravské a jedno maďarské.
Mimoriadne ocenenie za najlepšiu kolekciu vín Danube Wine Challenge 2022 patrí slovenskému vinárstvu Martin Pomfy – Mavín z Vinosád, ktoré zároveň získalo Trofej pre Najlepší Veltlín za Veltlínske zelené Selection 2019.
Najvyššie hodnoteným vínom zo Slovenska so ziskom 94,2 boda (veľká zlatá medaila) sa stalo biele macerované víno R39 Orange 2019 z vinárstva Víno Velkeer 1113, ktoré je tiež víťazom danej kategórie a laureátom ocenenia Naj víno Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Putovný pohár Podunajskej vínnej cesty získal vinár Miro Petrech za červené víno Château Belá Alibernet 2011.
Celkové výsledky si môžete pozrieť tu >>
Dôležitou súčasťou projektu Danube Wine Challenge je predstavenie regiónu a jeho potenciálu ako atraktívnej destinácie pre vinársku turistiku. K tomu slúžia odborné prednášky, prezentácie, návštevy vinárstiev a spoločné degustácie spojené s miestnou gastronómiou. Tento rok sa hosťujúci experti venovali téme červených vín chladného podnebia – Slovenska a Burgenlandu (Rakúsko). Počas master class vedenej Georgom Schweitzerom (riaditeľ Wein Burgenland) a Editou Ďurčovou (riaditeľka DWCH) ochutnali reprezentatívne vzorky vín z odrôd Frankovka modrá, Zweigelt a Dunaj. Podobne ako počas celej súťaže, degustovalo sa zo špičkových slovenských kalichov RONA.
Hodnotitelia v rámci sprievodného programu navštívili spoločne alebo individuálne viaceré slovenské vinárstva. Symbolická plavba loďou po Dunaji z Visegrádu do Štúrova spojená s ochutnávkou vín a regionálnych špecialít patrila k vrcholom spoločensko – turistického programu pre degustátorov a sponzorov.
Nádherné prostredie kaštieľa a hotela Château Belá vytvorilo degustátorom jedinečné podmienky, ktoré nám môžu závidieť mnohé, oveľa známejšie medzinárodné súťaže vína.
"Slovensko je krásna krajina, sú tu pohostinní, milí, kultúrni a vzdelaní ľudia, skvelé vína a bohatá stredoeurópska gastronómia. To všetko predstavuje výborné predpoklady nielen pre samotnú súťaž, ale aj pre rozvoj eno-gastronomického turizmu. Súťaž Danube Wine Challenge je príležitosťou na zviditeľnenie krajiny a jej kvalitných vín, a to aj od menších vinárov, pre ktorých sú podobné súťaže v zahraničí finančne a logisticky nedostupné. Renomovaní medzinárodní degustátori prichádzajú na Slovensko, aby ho spoznali, aby hodnotili naše vína a podali o nich správu celému vinárskemu svetu. Musíme využiť každú príležitosť doma i v zahraničí, aby sme prostredníctvom našich vín propagovali Slovensko ako atraktívnu turistickú destináciu." - vysvetľuje Edita Ďurčová, výkonná riaditeľka DWCH, enologička a medzinárodná degustátorka.