Danube Wine Challenge - súťaž vín s vysokými ambíciami

máj 15, 2019 02:21 · 5 minút čítania

Súťaž vín Danube Wine Challenge nie je na Slovensku možno až tak známa, ale je vysoký predpoklad, že sa to už čoskoro zmení. 5. a 6. júna 2019 sa uskutoční už jej siedmy ročník a z Komárna sa presúva do ikonického prostredia hotela Château Belá.

Mení sa však nielen miesto jej konania. Počnúc týmto ročníkom sa organizátori rozhodli rozšíriť jej medzinárodné zameranie a výraznejšie sa sústrediť na jej cieľ - ešte viac upriamiť pozornosť domácich aj zahraničných vinárskych odborníkov a obchodníkov s vínom na kvalitu vín v kontexte Podunajského regiónu. Súťaž je otvorená pre všetky vína, domáce aj zahraničné, vítaná je i účasť dovozcov. Organizátori, ktorými sú občianske združenie Podunajská vínna cesta a Danube Wine, s.r.o., sa dokonca rozhodli po prvý raz do súťaže zaradiť aj samostatnú kategóriu oranžových vín.

Medzinárodný aspekt a kvalitu hodnotenia podčiarkne aj degustačná jury, ktorá bude zložená prevažne z renomovaných zahraničných degustátorov. Svoju účasť už potvrdili Elizabeth Gabay - Master of Wine (UK, vinárska lektorka a novinárka, autorka knihy Rosé - Understanding the pink wine revolution), Liam Steevenson - Master of Wine (UK, Global Wine Solutions - vinársky kritik a nákupca vína pre privátne značky), Fernando Gurucharri (ESP, prezident Únie degustátorov Španielska a súťaže Bacchus Madrid), Jean-Pierre Peynaud (FR, degustátor, kardiochirurg – špecialista zaoberajúci sa štúdiom zdravotných účinkov vína, syn slávneho enológa Émila Peynauda), Ralf Anselmann (D, enológ, vinár), Annemarie Foidl (AT, prezidentka Asociácie someliérov Rakúska), Daniel Ercsey (HU, vinársky bloger www.winesofa.eu ), Maria Netsika (GRE, enologička, vinárka, zakladateľka časopisu Wine Plus a portálu wineplus.gr ), Tomislav Ivanovič (SRB, vinársky publicista a komentátor, stránka vinopedia.rs), prof. Pavel Pavloušek (CZ, enológ a VŠ pedagóg, šľachtiteľ viniča), Ivo Dvořák (CZ, viceprezident ASSČR), Luboš Bárta (CZ, šéfredaktor časopisu Sommelier) a ďalší špičkoví slovenskí a českí degustátori.

Významnú úlohu v príprave tohto podujatia zohrala aj ambasádorka súťaže. Stala sa ňou známa slovenská enologička a medzinárodná degustátorka - Edita Ďurčová, ktorú organizátori oslovili preto, aby využili jej skúsenosti z prestížnych svetových súťaží. A tiež kvôli jej kontaktom s významnými vinárskymi osobnosťami a predstaviteľmi medzinárodných vinárskych inštitúcií.

“Myšlienka, ktorá sa stala mottom súťaže - Víno nás spája (#unitedbywine), sa mi veľmi páči." - povedala pre náš portál pani Ďurčová. "Danube Wine Challenge alebo voľne preložené Výzva dunajských vinárov, sa javí ako veľmi dobrý projekt. Rieka Dunaj nerozdeľuje, ale symbolicky spája národy prostredníctvom vína. S potešením a zároveň s veľkou zodpovednosťou som prijala túto výzvu. Môžem prezradiť, že sa nám podarilo zostaviť naozaj výnimočný degustačný panel, zložený z popredných medzinárodných vinárskych odborníkov z 11 krajín, ktorí budú hodnotiť slovenské aj zahraničné vína po boku slovenských degustátorov. Spolu s organizátormi sme sa rozhodli požiadať Medzinárodnú organizáciu pre vinič a víno (OIV, oiv.com) o patronát a Federáciu veľkých medzinárodných súťaží vína a destilátov (VINOFED, vinofed.com) o prijatie Danube Wine Challenge za jej člena, aby sme zvýšili medzinárodnú prestíž tejto súťaže. Na Slovensko tak zavíta delegát - pozorovateľ oboch inštitúcií pán Fernando Gurucharri, ktorý im podá spravodajstvo o úrovni súťaže. Verím, že obstojíme a Danube Wine Challenge sa tak stane jedinou súťažou na území bývalého Československa s takýmto vysokým kreditom. Okrem samotnej súťaže sme pripravili aj odborný program pre degustátorov a záujemcov z radov vinárskej verejnosti. Budú to prednášky a komentované degustácie (Masterclass), ktoré budú  viesť Liam Steevenson MW (Ako uspieť na medzinárodnom trhu s vínom) a Elizabeth Gabay MW (Rosé vína od Dunaja), ale aj prezentácie vín miestnych producentov spojené s  ukážkovou gastronómiou."

Igor Štumpf, prezident súťaže Danube Wine Challenge, ešte doplnil: “Našou snahou bolo vytvoriť aj jedinečnú príležitosť najmä pre slovenských výrobcov vína, aby nemuseli posielať svoje vzorky do zahraničia. Renomovaní degustátori prídu vďaka našej súťaži na Slovensko, aby ich vína ochutnali a posúdili u nás doma. Okrem toho budú mať zahraniční odborníci možnosť, aby spoznali našu krajinu. Krajinu, ktorá v posledných rokoch púta na seba pozornosť vynikajúcimi výsledkami našich vín na medzinárodných súťažiach."


Informácia pre vinárov: Súťaž Danube Wine Challenge bude plne informatizovaná prostredníctvom programu ELWIS Národného vinárskeho centra Českej republiky, ktoré je partnerom podujatia. Pokiaľ máte záujem prihlásiť svoje vína do súťaže, je to jednoduché: môžete tak urobiť online na www.danubewine.sk do 24.5.2019.


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.