—
december 4, 2020 04:36 · 3 minúty čítania
Fanúšikov tzv. oranžových alebo jantárových vín určite poteší aktivita Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno (OIV), ktorá na svojom nedávnom zasadnutí prijala definíciu macerovaných bielych vín (rezolúcia OIV-EC0647-2020).
Macerované biele víno je biele víno vyrábané alkoholovým kvasením muštu pri predĺženom kontakte s hroznovým rmutom, teda so šupkami, dužinou, zrniečkami a prípadne so strapinami. (pozn.: pričom biele víno je definované ako víno vyrábané z bielych muštových odrôd.)
"Minimálne trvanie maceračnej fázy pritom musí byť aspoň jeden mesiac a „macerované biele víno“ môže byť charakteristické oranžovým – jantárovým farebným odtieňom a trieslovinovým prejavom v chuti." - doplnila pre náš portál enologička a medzinárodná degustátorka Edita Ďurčová, ktorá sa tejto problematike intenzívne venuje. "Táto nová definícia umožní odlíšiť a valorizovať vína vyrábané starodávnymi remeselnými postupmi, akými sú napríklad gruzínske vína vyrábané v kvevri. Treba si však povšimnúť, že definícia je len rámcová a očakáva sa od národných legislatív členských krajín OIV, ku ktorým patrí aj Slovensko, aby ju implementovali a dotiahli napríklad aj v zmysle obmedzenia spracovania hrozna výlučne z nízko zásahovej produkcie."
Doteraz obsahoval zoznam vín podľa OIV sedem kategórií - šumivé, sýtené, fortifikované, likérové, sladké so zvyškovým cukrom pochádzajúcim z hrozna, ľadové a vína spod floru. Oficiálny názov novej ôsmej kategórie je teda "macerované biele vína" a patria do nej aj čoraz viac obľúbené oranžové vína, alebo zjednodušene povedané, biele vína vyrábané metódou červených vín.
Pokiaľ by vás zaujímalo, ako hodnotia medzinárodní odborníci oranžové vína zo Slovenska a z rakúskeho Burgenlandu, pozrite si záznam z online masterclass-u >>
Dopĺňame aj reakcie slovenských vinárov vyrábajúcich vína tejto kategórie: