Fanúšikov tzv. oranžových alebo jantárových vín určite poteší aktivita Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno (OIV), ktorá na svojom nedávnom zasadnutí prijala definíciu macerovaných bielych vín (rezolúcia OIV-EC0647-2020).

Macerované biele víno je biele víno vyrábané alkoholovým kvasením muštu pri predĺženom kontakte s hroznovým rmutom, teda so šupkami, dužinou, zrniečkami a prípadne so strapinami. (pozn.: pričom biele víno je definované ako víno vyrábané z bielych muštových odrôd.)

"Minimálne trvanie maceračnej fázy pritom musí byť aspoň jeden mesiac a „macerované biele víno“ môže byť charakteristické oranžovým – jantárovým farebným odtieňom a trieslovinovým prejavom v chuti." - doplnila pre náš portál enologička a medzinárodná degustátorka Edita Ďurčová, ktorá sa tejto problematike intenzívne venuje. "Táto nová definícia umožní odlíšiť a valorizovať vína vyrábané starodávnymi remeselnými postupmi, akými sú napríklad gruzínske vína vyrábané v kvevri. Treba si však povšimnúť, že definícia je len rámcová a očakáva sa od národných legislatív členských krajín OIV, ku ktorým patrí aj Slovensko, aby ju implementovali a dotiahli napríklad aj v zmysle obmedzenia spracovania hrozna výlučne z nízko zásahovej produkcie."

Doteraz obsahoval zoznam vín podľa OIV sedem kategórií - šumivé, sýtené, fortifikované, likérové, sladké so zvyškovým cukrom pochádzajúcim z hrozna, ľadové a vína spod floru. Oficiálny názov novej ôsmej kategórie je teda "macerované biele vína" a patria do nej aj čoraz viac obľúbené oranžové vína, alebo zjednodušene povedané, biele vína vyrábané metódou červených vín.


Pokiaľ by vás zaujímalo, ako hodnotia medzinárodní odborníci oranžové vína zo Slovenska a z rakúskeho Burgenlandu, pozrite si záznam z online masterclass-u >>

 

Dopĺňame aj reakcie slovenských vinárov vyrábajúcich vína tejto kategórie:

  • Zsolt Sütő, spolok Autentista Slovakia: "Informácia o novej kategórii nás potešila. Považujeme to za malý krok správnym smerom. Je to otázka času, kedy sa ľady pohnú a OIV bude brať seriózne aj narurálne vína v ich skutočnej podstate. Definícia jantárových - oranžových vín nie je z nášho pohľadu najšťastnejšia, lebo uznáva len 30-dňové nakvášanie. Tým diskriminuje, resp. nepokryje vo svete už existujúcu variabilitu tzv. "šupkáčov". Cieľom OIV bolo pravdepodobbe priznať Gruzínsku exclusivitu v tomto smere, ktorá im jednoznačne patrí. Bude zaujímavá reakcia slovenských zákonodarcov, lebo do nového zákona o víne sa plánuje zaviesť nový druh tichého vína - oranžové, kde sa uvažuje len o alkoholovom kvasení na šupkách, čo za normálnych okolností trvá menej ako 30 dní. Podobné kroky svetových oficialít, ako napr. akceptovaný názov "vin methode nature", PetNat, ale hlavne rešpektovanie ich senzorických vlastností, pomáha aj domácej avantgarde v argumentácii za legalizovanie slovenských naturálnych, remeselných vín vyrábaných tradičným spôsobom."