—
september 14, 2018 12:51 · 6 minút čítania
Kremnica nepatrí na mape Slovenska k tradičným vinárskym mestečkám. No napriek tomu má milovníkom dobrého vína čo ponúknuť. Už 17. novembra sa po druhý raz otvoria brány festivalu s názvom Kremnická slávnosť vína 2018, kde budú môcť obyvatelia aj návštevníci mesta dosýta ochutnávať to najlepšie zo slovenských, ale aj zahraničných vín (z Čiech, Nemecka, Talianska, Portugalska a Nového Zélandu).
Nie je to náhoda. Napriek tomu, že v tejto lokalite sa vinič nikdy nepestoval, už v stredoveku páni z tohto banského mesta považovali víno za jedinečnú komoditu, s ktorým radi a často obchodovali. Za týmto účelom boli v meste vybudované unikátne pivnice na skladovanie vína, ktoré aj v tomto roku počas festivalu vína otvoria svoje brány dnešným návštevníkom a ukážu sa v plnej kráse. Ide teda nielen o ochutnávku skvelých vín, ale aj pohľad do histórie našich predkov.
Festival Kremnická slávnosť vína sa koná v čase, kedy mesto oslavuje 690. výročie od chvíle, kedy sa stalo slobodným kráľovským mestom. Atmosféra teda bude slávnostná a sprievodný program bohatý. Celková kapacita je obmedzená na 500 vstupov, preto ak máte cestu či plánujete výlet do okolia Kremnice a chcete zažiť jedinečnú atmosféru festivalu Kremnická slávnosť vína 2018, nemali by ste s kúpou vstupenky dlho váhať.
Už od 13:00 sa budete môcť zúčastniť komentovanej degustácie Slovensko vs. Svet, ktorú povedú špičkoví someliéri zo spoločnosti WINE EXPERT v prekrásnom prostredí Domu komorského grófa. Zároveň sa na nej malým koncertom predstaví aj súčasný majiteľ domu, kremnický rodák a husľový virtuóz - Peter Michalica. Na túto ochutnávku je vyhradených len 70 vstupeniek, preto je dobré sa poponáhľať.
Od 15-tej hodiny potom otvorí svoje brány 8 gotických pivníc na Štefánikovom námestí, v ktorých sa predstavia jednotliví vinári zo všetkých vinohradníckych oblastí na Slovensku i zo sveta.
Je jasné, že s ohľadom na slávnostný charakter celého podujatia len pri dobrom víne nezostane. Okrem neho si môžete v Kremnici vychutnať aj bohatý sprievodný program. K nemu patrí okrem iného jedinečná výstava známok miestneho rodáka pod názvom „Víno na obliznutie“, či bohatý hudobný program.
Počas samotného festivalu vína sa o vašu dobrú náladu postarajú ľudová hudba Majerovci a dobová kapela Huncfút. Večer si v štýlových priestoroch kočiarne na miestnej radnici môžete zaspomínať na Johna Lennona s kapelou Working Class Hero.
Počas festivalu rozhodne nezostanete hladní. Priamo v pivniciach sú pre vás pripravené tiež ochutnávky gastrošpecialít od miestnych farmárov. Navyše v pivnici č. 3 zažijete atmosféru tradičnej dobovej krčmy. Špeciálne menu pripravujú pre návštevníkov aj reštaurácie priamo na námestí.
Za organizáciou festivalu Kremnická slávnosť vína 2018 stojí Martin Varhaňovský, ktorého ku Kremnici viaže dlhá rodinná história. Jeho láska k dobrému vínu i tomuto malebnému mestu vyústili aj do otvorenia vinotéky Biely bocian, no najmä do vytvorenia vlastnej značky vín RINGBÜRGER.
Hoci prírodné podmienky v lokalite nedovoľujú pestovať vlastné hrozno, výroba vína pod touto značkou nezostala bez odozvy. Martin Varhaňovký však víno miluje ako celok a rád odovzdáva svoje poznatky a lásku k vínu aj ďalším Kremničanom.
Pozdvihnutie vínnej kultúry v meste Kremnica ako aj navrátenie slávy gotickým pivniciam na námestí mesta je jednou z jeho vášni. To vyústilo aj do organizácie festivalu Kremnická slávnosť vína, ktorý už po druhý rok pripomenie návštevníkom mesta, že skvelé víno sa nevyrába a najmä nepije len v tradičných vinárskych oblastiach.
Mesto v okrese Žiar nad Hronom nie je treba dlho predstavovať. Tradičné banské mestečko preslávené najmä ťažbou zlata a mincovňou, ktorá existuje dodnes a je najstaršou mincovňou na svete. Zlato sa v tomto meste ťažilo už od 10. storočia, no až v roku 1328 sa Kremnica stala slobodným kráľovským banským mestom. Historický ráz mesta je priam pozvánkou na rodinný výlet. Okrem historickej mincovne v Kremnici nájdete aj množstvo jedinečných gotických kostolov a ďalších stavieb, historické uličky, bane a samozrejme tiež krásne gotické pivnice priamo na námestí, v ktorých páni ukladali svoje bohatstvo – nie však v podobe zlata, ale nakúpeného vína, ktoré pre svoju potrebu a potešenie dovážali z iných miest.