Exkluzívne okienko Doroty Pospíšilovej: Váh klame telom, niekedy pripomína svojho brata Hron

september 10, 2019 09:43 · 4 minúty čítania

Ďalšou výbornou muštovou modrou odrodou z kríženia Castets x Abouriou noir 3/13 je Váh, ktorý bol registrovaný v roku 2011. Odlišuje sa od svojich súrodencov z rovnakého kríženia okrem iného výraznou cabernetovou chuťou, ktorá pripomína intenzívnu „trávovinku“. Inak je táto odroda svojim habitusom veľmi podobná Hronu.

Zažila som však situáciu, keď víno deklarované ako Hron malo výraznú aromatiku Váhu. Nevylučujem preto, že pri množení a výrobe štepov pre nové výsadby mohlo dôjsť k zámene týchto dvoch odrôd – k zámene, ktorej dôsledky pretrvávajú dodnes.

Obe odrody sú si morfologicky podobné. Odporúčam preto pestovateľom, aby svoje výsadby Váhu a Hronu skontrolovali podľa morfologickej charakteristiky oboch odrôd, ktorá je dostupná v knižných publikáciách Nové šľachtenie viniča na Slovensku (1998) a Ampelografia Slovenska (2005). Najmä si treba všimnúť rozdiely morfologických znakov listu, a to povrch čepele, jej spodnú stranu, tvar zúbkov, dĺžku stopky a tiež veľkosť bobúľ.

Chuť muštu ako aj nebarikovaného vína je pri oboch odrodách cabernetová, ale Váh ju má intenzívne výraznejšiu a naviac charakterom trávnatú alebo paprikovú. Taktiež odporúčam zakúpiť množiteľský materiál z pôvodných a vierohodných lokalít overovania oboch odrôd v Rúbani alebo v Strekove.

Pestovateľské ako aj technologické hodnoty oboch odrôd sú vysoké. Váh má redšie strapce s malými bobuľami, čo však neovplyvňuje jeho ekonomickú rentabilitu množstva úrody. Najväčšími plusmi vín Váhu sú aromatika, plnosť, intenzívna tmavá farba s bohatosťou antokyánov a tanínov s výraznou - už spomenutou - cabernetovou chuťou. Táto „papriková“ chuť je obľúbená najmä u konzumentov z Južného Slovenska. Degustátori ju posudzujú rôzne. Niektorým prekáža príliš intenzívna aróma, iní ho naopak vyzdvihujú na vysokú latku. Vcelku sa však vína Váhu hodnotia obvykle vysoko - v priemere 18,56 bodov pri 20-bodovej stupnici.

V mimoriadne nepriaznivých podmienkach v období kvitnutia sa dostavuje spŕchanie strapcov, čo znižuje výšku úrody. Dobrou vlastnosťou Váhu je neskorší nástup do vegetačnej doby, čo môže odrode prospieť únikom pred skorými jarnými mrazíkmi. Zimné mrazy znáša Váh relatívne dobre. Z hubovitých chorôb je azda náchylnejší na múčnatku a na peronospóru. Hrozno aj vďaka redším strapcom nezvykne ani hniť.

Váh je odroda neskorá, preto je vhodná do kvalitných južne exponovaných svahov, na ktorých niet ani obáv z nekvalitných úrod hrozna. Je menej náročný na kvalitu pôdy, lepšie mu však vyhovujú pôdy teplé. Vzrast odrody je silný a aj pre istý sklon k spŕchavosti odporúčam ho neštepiť na podpníky silného rastu, ako je Kober BB alebo Kober 125 AA, ale vhodné sú podpníky Teleki 5 C a SO 4.

text a foto: Ing. Dorota Pospíšilová, PhD.



Hospodárska charakteristika odrody Váh – hlavné parametre:

  • Doba dozrievania hrozna: okolo polovice októbra
  • Úrodnosť [t.ha-1]: 10,0 - 13,5, pravidelná, na vysokom vedení v priemere 19,0, hrozno nehnije
  • Cukornatosť muštu [°NM]: 18,5 - 25,5, najčastejšie okolo 22,0
  • Obsah kyselín mu??tu [g.l-1]: 7,0 – 9,5, najčastejšie okolo 7,5
  • Nedostatky odrody: neskorá odroda, výnimočne stredne silné spŕchnutie strapcov 
  • Kvalita vína: Vína extraktívne, tmavej farby, výraznej paprikovo-cabernetovej chuti a vysokým potenciálom zretia. Perzistentná chuť tmavého bobuľového ovocia




Tip na knihu:
Ampelografia Slovenska (Pospíšilová a kol.) >>



Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.