Festival mladého vína 2023

október 31, 2023 11:00 · 5 minút čítania

Bratislavské Primaciálne námestie na dva dni ožije hudbou, dobrým jedlom a najmä ponukou mladých vín z tohtoročnej úrody bratislavských vinárov. Festival mladého vína, ktorý sa koná 10. a 11. novembra 2023, sa tento rok rozšíri na nádvoria v blízkosti námestia. 

Kým v susednom Česku a Rakúsku sa prvé vína tohtoročnej úrody otvárajú na svätého Martina, na Slovensku sa môžu uvádzať na trh od prvého novembrového pondelka. Mladé vína sa vyznačujú sviežosťou a ľahkosťou a odporúča sa rýchlo ich vypiť, ideálne do fašiangov. Festival, na ktorom budú zastúpené mladé vína vinárov z troch bratislavských vinárskych spolkov, nadväzuje na dlhoročnú tradíciu vinárstva v hlavnom meste. Dvojdňové podujatie organizuje Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS) v spolupráci s mestskými organizáciami.

Festival sa rozširuje na ďalšie nádvoria

V minulom roku sa festival konal na nádvoriach Primaciálneho paláca, tentoraz sa rozšíri na aj na Primaciálne námestie a nádvoria v jeho blízkosti. Vinárov z Devínskeho, Vajnorského a Račianskeho vinárskeho spolku nájdete na Nádvorí sv. Juraja, gastro zónu s jesennými špecialitami, ale aj vegánskou ponukou, na Nádvorí Jána Nepomuckého. Do podujatia sa zapája programom aj Galéria mesta Bratislavy. V piatok vás na nádvorí Mirbachovho paláca od 17:00 do 22:00 čaká DJ set Adama Kvasnicu a kvalitné slovenské vína združenia Víno spod vulkánu, ktoré vám sprostredkujú z kaviarne Emil. Múzeum mesta Bratislavy bude mať v Expozícii vinohradníctva počas oboch festivalových dní predĺžené otváracie hodiny do 20:00. Lokálne víno z ponuky Túlavej vinotéky nájdete na nádvorí Apponyiho paláca, kde v piatok večer od 18:00 do 22:00 zahrá DJ Brunovský a v sobotu v rovnakom čase DJ Kinet. Počas soboty bude sprístupnený aj Národný salón vín SR.

Návštevníkov a návštevníčky prevedú celou vínnou cestou so zastaveniami na jednotlivých nádvoriach morky z Divadla Š.E.M. Pouličnú estrádnu šou predvedú v piatok aj sobotu so začiatkom o 19:00 a 21:00 na Primaciálnom námestí.

Veľa rozmanitej hudby aj vinársky kvíz

Podľa tradície víno z úrody daného roka požehnáva cirkevný hodnostár. Mladé vína požehná v prvý deň festivalu v Kaplnke sv. Ladislava v Primaciálnom paláci bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Na pódiu vystúpia slovenské hudobné mená ako Katka Koščová, Puding Pani Elvisovej, DIS IS MARKĒTA či cimbalová ľudová hudba Andreja Záhorca. Priestor dostane aj obľúbený bratislavský kvíz či rozhovory o víne s odborníkom na históriu vinohradníctva Štefanom Hrivňákom z Archívu mesta Bratislavy.

Vinárske rande s mestom aj pre nevidiacich a nepočujúcich

V celoročnom cykle tematických vychádzok BKIS Rande s mestom pribudnú počas Festivalu mladého vína tri špeciálne prehliadky na tému vinárskych tradícií. V sobotu o 14:00 sprievodca Ivan Chylák prevedie nevidiacich a slabozrakých po stopách Márie Terézie a vinárskej Bratislavy, o 14:30 sprievodkyňa Iveta Šimove predstaví vínnu stopu Bratislavy Nepočujúcim spolu s tlmočníkom do slovenského posunkového jazyka. Rovnomenná prehliadka pre počujúce účastníčky a účastníkov začne o 16:00. Vychádzky sú bezplatné, stačí sa prihlásiť na www.bkis.sk/randesmestom.

Partnerom podujatia je Bratislavská organizácia cestovného ruchu www.visitbratislava.com. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Program Festivalu mladého vína 2023

PIATOK 10.11.2023

16:00 Otvorenie vínnych trhov (Nádvoria sv. Juraja a sv. Jána Nepomuckého)

17:00 Požehnanie mladého vína (Kaplnka sv. Ladislava)

17:00 DJ Adam Kvasnica (Nádvorie Mirbachovho paláca)

18:00 DJ Brunovský (Nádvorie Apponyiho paláca)

18:00 Koncert: Katka Koščová (Primaciálne námestie)

19:00 Rozhovory o víne so Štefanom Hrivňákom a vinármi (Primaciálne námestie)

19:00 Vínna cesta s morkami z Divadla Š.E.M. (Primaciálne námestie)

19:30 Koncert: Puding Pani Elvisovej (Primaciálne námestie)

21:00 Vínna cesta s morkami z Divadla Š.E.M. (Primaciálne námestie)

21:00 Koncert: Old Shatterband (Primaciálne námestie)

22:00 Záver prvého dňa


SOBOTA 11.11.2023

14:00 Rande s mesto pre nevidiacich a slabozrakých: Po stopách Márie Terézie

14:30 Rande s mestom pre Nepočujúcich: Vínna stopa Bratislavy

15:00 Otvorenie vínnych trhov (Nádvoria sv. Juraja a sv. Jána Nepomuckého)

15:00 Ako víno menilo Bratislavu - komentovaná prehliadka Expozície vinohradníctva

so Štefanom Hrivňákom (Apponyiho palác)

16:00 Rande s mestom: Vínna stopa Bratislavy

16:00 Koncert: DIS IS MARKĒTA (Primaciálne námestie)

17:00 Bratislavský kvíz na tému vinárstva (Primaciálne námestie)

18:00 Ľudová hudba Andreja Záhorca (Primaciálne námestie)

18:00 DJ Kinet (Nádvorie Apponyiho paláca)

19:00 Predstavenie vinárstiev + súťaže (Primaciálne námestie)

19:00 Vínna cesta s morkami z Divadla Š.E.M. (Primaciálne námestie)

19:30 Koncert: Milo Kráľ Band (Primaciálne námestie)

21:00 Vínna cesta s morkami z Divadla Š.E.M. (Primaciálne námestie)

21:00 Koncert: King Shaolin (Primaciálne námestie)

22:00 Záver


foto: Katarína Bubeníková, Marek Velček

Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.