Keď do redakcie KamZaVinom.sk dostaneme pozvánku na výlet za vinármi, tak je naše rozhodovanie väčšinou veľmi krátke 😊. Jednoducho si dohodneme termín a obvoláme vinárov, ktorí sa nám vedia v dohodnutý deň venovať. Tak to bolo aj pri pozvánke zo združenia Vínna cesta Záhorie. No a okrem vinárstiev sme si naplánovali aj pekné júlové počasie.

Ako prvé sme navštívili vinárstvo neďaleko Skalice - Víno Tureček z Vrádišťa, ktoré ešte len minulý rok dokončilo svoju novú prevádzku. Pán Tureček sa však pri víne pohybuje už odmalička, pričom detailnejšie sa s ním zoznámil pri štúdiu na Mendelovej univerzite a následne si v roku 2008 založil vinárstvo. V priestoroch jeho novootvoreného vinárstva sme mali možnosť si pozrieť hlavne nové technológie. Výrobnú časť však už čoskoro obohatí aj degustačná miestnosť. Záujem o degustácie majú však ľudia už dnes aj bez nej. Chcú vidieť, kde víno vzniká a dozvedieť sa o jeho výrobe. V prípade potreby vedia zabezpečiť aj ubytovanie.

Ďalšieho vinára vám nemusíme predstavovať. Veď rozhovor s pánom Masarykom z vinárstva Víno Masaryk ste už určite čítali. Tentoraz nás však zobral do viac než storočnej "Mestskej búdy", ktorej pivnicu má jeho vinárstvo v dlhodobom prenájme. Slúži najmä na uskladnenie červených vín, medzi ktorými nájdete aj známy Skalický rubín. Za budovou sa nachádza jeden z jeho mnohých vinohradov. Tento je výnimočný v tom, že starý vinohrad vyklčovali a na jeho mieste v tomto roku vysadili úplne nový vinohrad, v ktorom už čoskoro bude dozrievať Hetera, Irsai Oliver či Rizling vlašský.

vizitka vinárstva VÍNO MASARYK >>

Naša ďalšia zastávka bola vo vinárstve Winterberg, ktoré so svojou výrobnou kapacitou 200-tisíc fliaš patrí v Skalickom rajóne k tým väčším. Vzniklo v roku 2012 a pri názve vinárstva prevzalo historické pomenovanie skalickej viničnej trate na úpätí kopca Vintoperk. Winterberg obhospodaruje vinohrady o rozlohe 5 hektárov v lokalite Novosady, v ktorých sú nasadené prevažne odrody slúžiace na výrobu Skalického rubínu. Pre širšiu odrodovú skladbu vín získavajú surovinu aj zo Šintavského, Hlohoveckého alebo Hurbanovského rajónu. Vinárstvo disponuje nielen špičkovou technológiou, ale aj krásnymi degustačnými priestormi pre 55 ľudí a predajňou vín.

vizitka vinárstva WINTERBERG >> 

Na návštevu vinárstva Kopeček sme museli prejsť len o pár ulíc ďalej. Je to malé rodinné vinárstvo, ktoré vzniklo v roku 2002, no jeho historické korene siahajú až do roku 1939. Kedysi surovinu na výrobu vína len nakupovali, ale teraz už obrábajú 5 hektárov viníc prenajatých od mesta Skalica. Ročne vyrobia okolo 25 tisíc fliaš vína, medzi ktorými nájdete nielen Skalický rubín, ale aj "špecialitky" - napríklad oranžové víno, alebo víno s označením "Dva z Novosád" - kupáž z odrôd Svätovavrinecké a Modrý Portugal. Ochutnať ich môžete buď v pivnici vinárstva, alebo v degustačnej miestnosti pre cca 30 ľudí.

V Skalici a jej blízkom okolí je okolo 1000 búd. Do jednej z nich nás pozval Pavol Cingel, ktorý patrí medzi registrovaných vinárov asi 5 rokov, ale vinohradníctvu sa venuje už 27 rokov. Ročne vyprodukuje cca 7000 litrov vína. V roku 2006 si zakúpil búdu s vinohradom a postupne ju každý rok zveľaďoval. Okrem pivnice, v ktorej vyrába svoje vína pod značkou Víno Cingel, v nej nájdete aj degustačnú miestnosť a ubytovanie do 8 ľudí. Výrobu vína berie ako svoje hobby, popri práci, no keď treba, tak sa u neho zabavíte až do rána.

Záver nášho winetrip-u sme ukončili u ďalšieho skalického "hobby" vinára, ktorý je zároveň predsedom združenia Vínna cesta Záhorie. Navštívili sme búdu Ľudovíta Bráneckého, v ktorej pivnici nás okrem vín zaujali aj netradičné keramické nádoby na ich výrobu. Víno má ako svoju záľubu, ale tiež patrí medzi registrovaných vinárov. Chce ísť príkladom aj iným "búdarom", aby sa stali oficiálnymi výrobcami vína a mohli ich predávať pod svojimi etiketami. Za svojou búdou obhospodaruje vinohrad s 1000 koreňmi, z ktorých 70% tvorí Frankovka, ktorá je nosnou na výrobu Skalického rubínu. Teda vína, o ktorého ochrannú známku sa výraznou mierou sám pričinil.


Viac fotografií z nášho winetrip-u nájdete vo fotogalérii na Facebooku >>


Náš tip: Týchto, ako aj ostatných vinárov a ich vína môžete spoznať aj vy sami. Stačí zavítať na niektoré z podujatí združenia Vínna cesta Záhorie - napr. na letné "Spoznávajte vinárstva ze Skalice". Alebo stačí napísať e-mail na adresu vcz@vcz.sk s vašou požiadavkou a kontaktnými údajmi.
text a foto: Ivan Záleský