„Hurbánkovú“ tradíciu v Skalici nezastavil ani socializmus

máj 20, 2019 04:47 · 4 minúty čítania

Sv. Urban je patrónom vinárov a vinohradníkov už po stáročia. Podiel na tom má legenda, podľa ktorej sa pápež Urban I. pri svojom prenasledovaní skryl vo vinici a z vďaky za svoju záchranu začal sám ochraňovať a pomáhať práve vinohradníkom v ich práci. Čo je na tejto legende pravdy, je dnes ťažké povedať, avšak bez ohľadu na to sú sochy a kaplnky zasvätené práve tomuto pontifikovi rozosiate po celom Slovensku.

Výnimkou nie je ani Skalica, kde rozmery kaplnky Sv. Urbana presahujú veľkosť mnohých menších kostolov. Súčasná podoba kaplnky pochádza z roku 1759. No už dávno predtým stávala na rovnakom mieste jej predchádzajúca, o niečo skromnejšia verzia. Počas svojej existencie prešla skalická kaplnka viacerými obnovami, naposledy v roku 2012.

Nielen veľkosť kaplnky, ale aj obľuba „hurbánkových“ slávností je na Záhorí preslávená. Slávnosti sa konajú práve v máji, keďže tento mesiac býva pre vinohradníkov a vinárov kritický. Posledné jarné mrazíky, ktoré môžu ohroziť úrodu, odznievajú a po sv. Urbanovi 25. mája už vinohradníci veria, že sa nič hrozné nestane.

Tradícia „hurbánkových“ slávností prežila v Skalici aj temnejšie obdobie socializmu. Aj napriek tomu, že táto etapa našich dejín do značnej miery potláčala náboženstvo a slobodu vierovyznania, tak omše sa na sv. Urbana konali vždy. Ani komunistom sa nepodarilo ľudí odradiť, ba dokonca to ani neskúšali, aby si vinárov a vinohradníkov nepohnevali. Mnohé omše na Urbana slúžil slávny skalický rodák Anton Srholec. Na jeho omšiach sa aj za socializmu zúčastňovalo dokonca až 800 – 1000 ľudí.

Aj dnes táto tradícia žije ďalej. Slávnosti sú nielen náboženskou, ale aj spoločenskou udalosťou, na ktorej sa podieľa celá komunita. „Ľudia sa tu stretávajú, je tu príjemná atmosféra. Po omši sa presúvame do hájku, kde mnohí ľudia zostanú, najedia sa a majú peknú nedeľu,“ hovorí o skalických slávnostiach Ľudovít Branecký, predseda združenia Vínna cesta Záhorie.

„Základom je však duchovno. A my aj tu v Skalici to robíme s tým, aby to duchovno ostalo zachované. Programy sú zamerané na folklórnu mládež, na folklórne vystúpenia, aby sme zachovali tradíciu. Aby sme pokračovali v prezentovaní toho, čo tu bolo po celé roky a myslím si, že to má svoj úspech, má to svoje čaro,“ dodáva Branecký.

Slávnosti Sv. Urbana v Skalici môžu byť aj pre mnohé iné regióny inšpiráciou, ako zomknúť komunitu a aktivizovať ľudí. Ide o mnohoročnú tradíciu, ktorú nezlomilo ani obdobie duchovného temna. Najbližšie slávnosti sa v Skalici uskutočnia 25. – 26. mája 2019. Pokiaľ teda chcete prežiť ich jedinečnú atmosféru a prežiť pekný víkend v spoločnosti dobrého vína, mali by vaše kroky smerovať práve do Skalice.


text: Marcela Said | foto: Ivan Záleský


Zo života sv. Urbana
Urban prvý bol pôvodom Riman. V roku 222 sa stal 17. pápežom v poradí a na svätom stolci zotrval do svojej smrti v roku 230. Dlho sa verilo, že zomrel mučeníckou smrťou, no najnovšie výskumy sa prikláňajú k tomu, že jeho smrť bola prirodzená. Jeho život aj pôsobenie je opradená mnohými legendami, z ktorých najznámejšia je práve legenda o jeho skrývaní sa vo vinohradoch. Hoci bol pápežom len 8 rokov, priviedol do cirkvi množstvo pohanov, vrátane členov svojej vlastnej rodiny. 
Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.