Koštovka domáceho vína vo Vajnoroch – VAJNKOŠT 2024

— Michal Chovan

apríl 29, 2024 13:00 · 3 minúty čítania

Bratislavská mestská časť Vajnory sa pýši veľkým kultúrnym a prírodným bohatstvom. Niekedy sa však zdá, že náš vzťah k tomuto bohatstvu je omnoho chudobnejší. Svedčia o tom práve Vajnorské vinohrady, ktoré neraz končia ako skládky odpadu alebo ako opustené lukratívne pozemky vhodné na výstavbu, tak ako tomu je v susednej Rači.

Názov Vajnory vychádza z nemeckého pomenovania obce „Weinern“, písomne doloženého už v roku 1307. V minulosti vinohrady slúžili ako zdroj obživy pre celé rodiny. Neskôr prešli do rúk štátu, aby sa napokon dostali späť do rúk jednotlivcov. Mnohí však medzitým vzťah k pôde a k vinohradníctvu stratili. Ich záchrana tak leží na pleciach zanietencov, prípadne tých, ktorí oprášili rodinnú tradíciu a pustili sa znova do náročnej práce.

Vajnorský vinohradnícky spolok – Via Vitis je partička ľudí - dobrovoľníkov, ktorým nie sú vinohrady a dedičstvo našich otcov ľahostajné. Rozhodli sme sa zachrániť to, čo iní, ktorí sa o to doteraz starali zahodili a nechali napospas osudu. Cieľom nášho spolku je napomáhať trvalému rozvoju vinohradníctva a vinárstva ako súčasti nášho prírodného, kultúrneho a historického vajnorského dedičstva. Našou snahou je prinavrátiť Vajnorom povesť dediny, kde sa robí výborné vínko. Vajnory sú známe prívlastkom "dedina v meste", preto je aj našou snahou napomôcť malovinárom z okolitých dedín pri Bratislave. Následne chceme tieto vína  ponúkať hosťom z Bratislavy tak, ako to bolo zvykom kedysi v dávnej minulosti.

Cieľom súťaže Vajnkošt je vybrať najlepšie vína z produkcie amatérskych vinárov, ktorí do termínu uzávierky odovzdajú prihlásené vína spolu s vyplnenou prihláškou v označenom zbernom mieste vo Vajnoroch. Viac informácii nájdete na webe: https://www.viavitis.sk/18432/vajnkost

Súťaž o najlepšie víno Vajnkoštu umožní zúčastneným amatérskym vinárom porovnať kvalitu svojho vína s ďalšími vínami, ktoré sa urodili z hrozna dopestovaného v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti s dôrazom na pôvod vo vinohradníckej obci Vajnory. Návštevníkom zo širokej verejnosti, ktorí sa zúčastnia slávnostného vyhlásenia výsledkov súťaže a verejnej ochutnávky chceme pomôcť v lepšej orientácii pri spoznávaní toho najlepšieho, čo sa miestnym amatérskym vinárom podarilo vyrobiť z hrozna z lokálnych viníc. Súčasne tak chceme zvýšiť povedomie i propagáciu vajnorského vinohradníctva a vinárstva v kontexte jeho histórie a súčasnosti.

Odborná časť súťaže bude prebiehať 3.5.2024 v piatok. Súťažiaci musia svoje vínka doručiť najneskôr do 29.4.2024 v pondelok. Všetkých vínomilcov a priateľov vína srdečne pozvývame na verejnú časť súťaže, ktorá sa uskutoční v priestoroch Domu kultúry vo Vajnoroch dňa 4.5.2024 v sobotu od 14.00 hod. Budete môcť odegustovať súťažné vínka a ohodniť tie, ktoré Vám budú najviac chutiť. Viac informácii nájdete na webe: https://www.viavitis.sk/novinka/82587/pozvanka-na-sutaz-vin-vajnkost-2024

Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.