—
február 24, 2020 09:11 · 8 minút čítania
články o víne, malé divy, malé karpaty, mapa modranských vinohradov, mapa vinohradov, modra, rozhovor, víno z modry
Na sociálnych sieťach nás zaujal nádherný kreslený obrázok, ktorý zachytáva mapu vinohradov Modry. Zverejnilo ju malé rodinné vinárstvo MALÉ DIVY s popisom – „Náš modranský terroir Malých divov je konečne na svete. V tlačenej forme vás bude sprevádzať našimi degustáciami, nech si viete lepšie predstaviť náš chotár a pôvod jednotlivých vín z našich viníc“.
Prečo sa rozhodli takto zviditeľniť nielen svoje vinárstvo, ale aj vinohradnícke mestečko Modra, sme sa porozprávali so spolumajiteľkou vinárstva Kristínou Sagmeisterovou.
Ako vznikla vaša mapa a čo presne zachytáva?
Takúto mapu sme chceli vytvoriť už dávno. Keď sme cestovali po rôznych vinárskych oblastiach, videli sme, že mapy, či iné materiály tohto typu, sú v zahraničí bežnou vecou.
Ako mladé vinárstvo, hrdé na naše mesto, sa neustále snažíme vniesť trochu čerstvého vzduchu do vinárskeho sveta v našom okolí. Treba prichádzať s novými nápadmi, byť kreatívny a byť sám sebou. To je to, ako to robíme my. Aj preto sme sa rozhodli pre spoluprácu s ilustrátorom Dominikom Trusinom, ktorý do tohto projektu vniesol svoj svieži rukopis.
Vytvorili sme tak mapu pre všetkých, ktorých zaujíma, čo a odkiaľ pijú. V našom vinárstve sa špecializujeme iba na vinohradnícku obec Modra. Táto naša mapa zachytáva modranský terroir, ktorý je neuveriteľne rozmanitý. Aj naša škála odrôd, viníc a typov vín je rôznorodá. Len z odrody Silvánske zelené máme 5 vinohradov a každý rok robíme aj tri typy Silvánov.
Práve vďaka mape nájdete všetky naše vinohrady v Modre a už budete vedieť, kde sa asi nachádzajú Noviny, Lazare, Staré Hory, či Firigle. Počas degustácie tak môžete prebehnúť celý chotár a sedieť pri tom pohodlne u nás v pivnici s pohárom vína v ruke.
Ako ste postupovali pri jej realizácii?
Našu prvotnú myšlienku vytvoriť mapu tohto typu, sme sa rozhodli zdieľať s Dominikom Trusinom, o ktorom sme vedeli, že na tento projekt bude ideálny. Jeho tvorbu môžete vidieť v rôznej podobe, či už v časopisoch, alebo dokonca na tričkách mesta Modry, či na tričkách jeho vlastnej značky SCRAWL. Páči sa nám jeho štýl a keďže je to tiež Modran, vedeli sme, že zachytiť Modru ako i modranský chotár čo najvernejšie, bude pre neho na jednu stranu ľahšie, na druhú stranu aj akousi výzvou.
Primárne sme vychádzali z fotografií, ako aj zo záberov fotených dronmi. Nafotili sme jednotlivé vinohradnícke hony z rôznych pohľadov a už bolo na ňom, aby všetky vinohrady dokázal vtesnať do mapy.
Samozrejme táto mapa nie je absolútne realistická. To by nebolo možné zrealizovať na takú malú plochu, keďže kataster je veľmi rozľahlý. Zorientovať sa v nej viete podľa hlavných historických pamiatok, či iných typických miest, ktoré sa v Modre a blízkom okolí nachádzajú.
Našim cieľom bolo v prvom rade ukázať, kde sa jednotlivé hony a vinice nachádzajú a aká škála odrôd sa v Modre pestuje. Chcem však zdôrazniť, že na mape sú vyznačené iba vinohrady nášho vinárstva. Už sa mi stalo, že sa ma na to ľudia pýtali mysliac si, že je ich príliš veľa na jedno vinárstvo. Je pravdou, že sú roztrúsené po celom chotári, keďže v Modre málokto vlastní nejakú veľkú ucelenú parcelu. No na našu produkciu tieto výmery absolútne postačujú a práve tú pestrosť odrôd, jednotlivých polôh a typov pôd máme radi.
Vieme, že v Malých Karpatoch je problém zohnať pôdu vhodnú na vinohrady, resp. si nejaké prenajať. Aká je aktuálne situácia v Modre?
Áno je to pravda. Prísť k pôde v Modre, to nie je úplne jednoduché. Jedným z hlavných problémov bola zrejme aj komasácia. Po prinavrátení pôdy majiteľom sa veľa z nich o vinohrady nechcelo starať a náš chotár veľmi spustol. Veľa plôch zaplnili náletové dreviny. V ľuďoch je stále vidina stavebných pozemkov na úkor vinohradov a vinohradníckej výroby, ktorá je však našim kultúrnym dedičstvom.
Našťastie si Modra drží svoj územný plán a ľudia si postupne začínajú uvedomovať hodnotu vinohradov a aj vďaka niektorým vinohradníkom sa môžeme za posledných pár rokov pýšiť na pohľad krajším chotárom.
A koľko máte vinohradov Vy? Postačuje Vám ich rozloha na výrobu vína?
Začínali sme úplne od nuly. Nemali sme žiadny odrazový mostík, iba obrovskú chuť študovať. Dnes si ako milovníci Modry a vína môžeme povedať, že robíme to, čo milujeme. Je pre nás až neuveriteľné, že dnes už obrábame takmer 9 hektárov modranských vinohradov. Väčšina je v dlhodobých nájmoch, ale podarilo sa nám nejaké vinohrady už aj kúpiť. Niektoré plochy pripravujeme na výsadbu, a istú časť hrozna dokonca aj predávame kamarátom vinárom v Modre.
K obrábaniu viníc pristupujeme so znalosťou a s veľmi šetrným prístupom. Vďaka rozumnej starostlivosti bez používania zbytočného množstva postrekov, je naše hrozno zdravé a schopné spontánne fermentovať s kvasinkami, ktoré si prinieslo priamo z vinohradu. A to s minimálnymi zásahmi v procese fermentácie a zrenia.
Vína sú držané na minimálnom množstve síry a zrejú na jemným kaloch. Zväčša sú postavené na vyššom alkohole, čo umocňuje ich potenciál na dlhodobé zrenie a archiváciu. Pre nás je alfou a omegou spracovávať vlastné hrozno a poznať danú surovinu. Vďaka tomu dokážeme uchopiť srdce vinohradu, danej odrody a ročníka a pretaviť ho do nášho vína. Každé z našich vín odzrkadľuje krásnu rozmanitosť modranského terroir-u. Veltlín z hlín, Silván zo žuly, či kamenisto-piesočnatý Vavrinec.
A ako v tomto kontexte vnímate medializované informácie, že sa slovenské víno falšuje, teda že sa ako slovenské označuje aj také, ktoré sa dovezie v cisternách zo zahraničia?
My sme malé rodinné vinárstvo, ktoré si zakladá predovšetkým na kvalite, a možno práve preto sa nás táto situácia čiastočne dotýka, hoci s dovozovým vínom do kontaktu neprichádzame. Podporujeme novovzniknutý cech pre záchranu slovenského vinárstva - Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska. Práve jeho cieľom je nastavenie kvalitnejšej legislatívy, zavedenie kontrol a novej certifikácie. Výsledkom by mala byť eliminácia klamania spotrebiteľov.
Dôležité na Slovensku je ozdraviť trh. Začať treba v prvom rade s osvetou. Poskytnúť konzumentom vína dostatok informácii. Čím viac budú informovaní, tým ťažšie sa nechajú oklamať a budú žiadať to za čo si zaplatili. Preto na každej degustácii našim zákazníkom prízvukujeme, že je v ich záujme nakupovať vína od lokálnych výrobcov, ktorým dôverujú a majú záruku, že vína sú vyrobené poctivo zo slovenskej suroviny. Aj preto sme skupina mladých modranských vinárov založili združenie Víno z Modry, kde sa snažíme o vytvorenie rovnomennej apelácie. Vína, ktoré prejdú odbornou komisiou, dostanú známku s týmto označením, ktorá je garanciou jednak kvality, ale i pôvodu vína z modranských viníc.
MALÉ DIVY MALÝCH KARPÁT
Štúrova 80, 900 01 Modra
tel.: 0908 714 401, 0907 471 032
web: www.maledivy.wine