Le Mondial des Vins Blancs s úspechom aj pre slovenské vína

október 27, 2020 09:58 · 7 minút čítania

18. a 19. októbra 2020 sa v kongresovom centre v Štrasburgu uskutočnila medzinárodná súťaž vín LE MONDIAL DES VINS BLANCS STRASBOURG, ktorá je pod patronátom OIV (Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno) a členom Svetovej federácie veľkých medzinárodných súťaží vína a destilátov (VINOFED). 

(foto: Daniele Raspini)


50 porotcov z 15 krajín za prísnych "anticovidových" opatrení hodnotilo 724 vzoriek bielych vín v 12-tich kategóriách. Medzi nimi boli aj slovenské vína, ktoré získali 9 zlatých, 6 strieborných medailí a 3 ceny za najlepšie suché vína (TROPHEE) v kategórii BLENDED (cuvée), PINOT BLANC a SYLVANER:

Kategória BLENDED 
Zlatá medaila - CHÂTEAU VINIČKY - Tokajské samorodné sladké
Zlatá medaila - CHÂTEAU VINIČKY - Tokajský výber 4-putňový 2013
Zlatá medaila + TROPHEE - VÍNO MRVA & STANKO - 3 Burgundy, r. 2019
Strieborná medaila - OSTROŽOVIČ - Tokaj Cuvée, ľadové, Mysteria, r. 2018

Kategória MUSKAT 
Zlatá medaila - OSTROŽOVIČ - Muškát žltý, cibébový výber, Special Collection, r. 2018
Zlatá medaila - VÍNO MATYŠÁK - Muškát Moravský, r. 2019 

Kategória PINOT BLANC 
Zlatá medaila - MOVINO - Rulandské biele, Selekt Berry Harvest, r. 2019
Strieborná medaila + TROPHEE - KARPATSKÁ PERLA - Pinot Blanc Kalvaria, r. 2019

Kategória RIESLING 
Zlatá medaila - CHÂTEAU BELÁ - Rizling rýnsky, cibébový výber, r. 2017
Strieborná medaila - MARTIN POMFY - MAVÍN - Rizling rýnsky, r. 2019
Strieborná medaila - VÍNO MRVA & STANKO - Rizling rýnsky, výber z hrozna, r. 2019

Kategória SAUVIGNON BLANC 
Zlatá medaila - MARTIN POMFY - MAVÍN - Sauvignon, r. 2019
Zlatá medaila - MOVINO - Sauvignon, Grape Selection, r. 2019

Kategória SYLVANER 
Strieborná medaila + TROPHEE - VÍNO MATYŠÁK - Silvánske zelené, neskorý zber, r. 2019

Kategória OTHER GRAPE VARIETIES (ostatné odrody)
Strieborná medaila - VILLA VINO RAČA - Palugyay Irsai Oliver, r. 2018

(foto: Nicolas Roses)


Enologička a medzinárodná degustátorka Edita Ďurčová sa súťaže LE MONDIAL DES VINS BLANCS STRASBOURG pravidelne zúčastňuje a zároveň predsedá niektorej z hodnotiacich komisií. Spýtali sme sa jej teda, ako túto súťaž vníma a za akých podmienok sa konala tento rok, vzhľadom na komplikovanú situáciu a protipandemické reštrikcie.

Vieme o Vás, že zabezpečujete poradenstvo, administráciu a logistiku pre slovenských vinárov, ktorí chcú na súťaž poslať svoje vzorky. Zúčastnili ste sa priameho hodnotenia vín aj tento rok? 

Podobne ako pri mnohých ďalších medzinárodných podujatiach, organizátori Mondial des Vins Blancs (vo vinárskom svete sa označuje ako Majstrovstvá sveta bielych vín, pozn. prekl.) pôvodný termín súťaže presunuli z júna na október. Stihli to doslova v hodine dvanástej, tesne pred zákazom vychádzania a úplným zákazom hromadných podujatí vo Francúzsku. 

Ja som tento rok svoju cestu do Štrasburgu musela nakoniec zrušiť, keďže po návrate by som musela zostať v preventívnej karanténe, čo som si z pracovných dôvodov dovoliť nemohla.

Boli ste v kontakte s kolegami - degustátormi, ktorí sa jej zúčastnili? 

Áno, samozrejme, telefonicky a aj prostredníctvom e-mailov a sociálnych sietí, s organizátormi aj s degustátormi. Bolo to veľmi náročné. Pre organizátorov, pretože museli dodržať všetky bezpečnostné „covidovské“ opatrenia. Pre degustátorov, lebo okrem momentu degustácie museli mať stále nasadené rúško, komunikácia s kolegami bola obmedzená, museli sledovať cestovateľské usmernenia svojich krajín. Sociálne kontakty boli minimalizované, rovnako ako zvyčajne veľmi kvalitný odborný program v podobe exkurzií do vinárstiev, prezentácií a odborných degustácií.

Na základe iniciatívy Svetovej federácie veľkých medzinárodných súťaží vína a destilátov VINOFED upravila Medzinárodná organizácia pre vinič a víno OIV dočasne podmienky pre súťaže pod svojim patronátom. Napríklad, povolila nižšie kvórum zahraničných degustátorov (40% namiesto 60%), pričom odporučila využiť najmä expertov zo susedných krajín alebo cudzincov žijúcich v organizátorskej krajine. V prípade tejto súťaže to boli, samozrejme, najmä domáci Francúzi, hlavne Alsasania, a okrem nich ešte degustátori 14-tich národností. Všetci kolegovia, ktorí tam boli, sa vyjadrovali v superlatívoch a s obdivom k organizátorom.

Ako teda vnímate priebeh a kvalitu tohtoročnej súťaže?  

Keďže veľmi dobre poznám organizátorov, najmä dušu celej súťaže - pani Christine Collins, môžem povedať len toľko, že určite urobili všetko pre to, aby nepoľavili zo zvyčajných štandardov a zabezpečili všetky podmienky hodnotenia čo najlepšie a najkorektnejšie. Je možné, že vzhľadom na situáciu, ešte lepšie ako doteraz. Veľmi ma potešilo, keď mi Christine zavolala, aby mi osobne oznámila skvelú  správu o mimoriadnom úspechu, ktorý slovenskí vinári tento rok na súťaži dosiahli: víťazné trofeje v troch kategóriách suchých vín a k tomu 9 zlatých medailí a 6 strieborných. A to všetko v konkurencii viac ako 700 bielych vín z celého sveta!  

Prečo je podľa Vás dôležité, aby sa naši vinári zúčastňovali takýchto súťaží aj počas pandémie?

Myslím, že súťažiť je dôležité vždy a všade, a to v každom odvetví (nielen v športe 😊), pochopiteľne, vinárstvo nevynímajúc. V čase pandémie je to nemenej dôležité ako inokedy. Treba sa porovnávať s konkurenciou, ísť s kožou na trh. Je to zároveň príležitosť, ako dostať spätnú väzbu, získať nezainteresovaný a najmä odborný názor na svoj produkt v kontexte súčasných trendov. Celkom nerozumiem ľuďom, ktorí znevažujú úspechy našich vín na svetových súťažiach, niektorí sa o tom dokonca vyjadrujú posmešne. Pritom mnohí z nich nemajú ani poňatia, aké náročné požiadavky kladie OIV na organizátorov a hodnotiteľov, na odbornosť a transparentnosť  posudzovania. Zároveň sa nenamáhajú nájsť si voľne dostupné informácie, aké významné vinárske domy posielajú vína na súťaže, ktoré uznávané osobnosti na nich hodnotia. Nedehonestujme, prosím, význam pozitívneho výsledku dosiahnutého pri anonymnom hodnotení v prostredí tvrdej medzinárodnej konkurencie. Celkom pokorne by som chcela vyjadriť vďačnosť „osudu“ za možnosť byť členkou jury na renomovaných súťažiach. Mám príležitosť učiť sa od skúsených profesionálov, od špičkových odborníkov z celého sveta, získať skúsenosti, vnímať naše vína s nadhľadom.  Doslova v priamom prenose môžem sledovať pozitívne ohlasy kolegov a tešiť sa zo zviditeľnenia našej krajiny prostredníctvom výborných výsledkov našich vín!

foto zo súťaže v roku 2019 - slovenskí a českí degustátori na súťaži LE MONDIAL DES VINS BLANCS STRASBOURG


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.