—
jún 4, 2019 02:06 · 4 minúty čítania
austria wine summit, masterclass, prezentácia slovenských vín, rakúske vína, rasťo šuták, slovenské vína v zahraničí
Nie je žiadnym tajomstvom, že rakúske vinárstvo je aj pre mnohých našich vinárov a vinárske organizácie príkladom hodným nasledovania. Podujatia na prezentáciu vín a podpora vinárstiev sú u našich susedov na skutočne vysokej a prepracovanej úrovni. Pre príklady nemusíme chodiť ďaleko do histórie. Jedným z TOP podujatí je Austria Wine Summit, ktorý prezentuje rakúske vína novinárom z celého sveta.
Ten tohtoročný sa konal 23. až 29. mája 2019 a pozvanie naň prijalo takmer 200 novinárov z 39 krajín sveta. Tí mali možnosť cestovať po jednotlivých vinárskych regiónoch Rakúska. Osobitá pozornosť bola tento tok venovaná regiónom v bezprostrednej blízkosti rakúskych hraníc – teda oblastí v blízkosti Maďarska, Slovinska, Českej republiky i Slovenska.
Organizátorom tohto podujatia je každoročne výbor AWMB (Austria Wine Marketing Board), ktorý pripravil pestrý a zaujímavý program spojený s vínnou turistikou a gastronómiou. Prvý krát pozval novinárov z Číny i Japonska a okrem rakúskych vín mali možnosť prezentovať sa aj vinári zo susedných krajín.
Počas pobytu mali novinári možnosť navštíviť vinárstva v oblastiach Weinviertel, Neusiedlersee, Eisenberg a Steiermark. 5 skupín novinárov sa zastavilo vo vinohradoch pozdĺž hraníc Rakúska a rieky Dunaj. Celkovo ochutnali 826 vín od 425 rakúskych vinárov a 31 vín od zahraničných vinárov vrátane slovenských.
Vybraní novinári sa zúčastnili okrem návštev vinárstiev aj dvoch Masterclassov, ktoré sa v priestoroch zámku Schlosshof. Masterclass bol zameraný na vína z oblasti Carnuntum, najmä Rubin Carnuntum, združenie vinárov, ktorí vyrábajú vína podľa daných kritérií s dominanciou odrody Zweigeltrebe. Medzi novinármi boli somelieri ako aj obchodníci z vínom z Nemecka, Veľkej Británie (Stephen Brook – Decanter), Švajčiarska, Švédska, USA a Kanady (John Szabo, MS). Vinári Phillip Grassl, Dorli Muhr, Christina Artner-Netzl a zakladateľ združenia Rubin Carnuntum Robert Payer predstavovali vína viacerých producentov.
Slovensko a slovenské vína priblížil svojim pútavým rozprávaním náš someliér Rastislav Šuták zo spoločnosti Corner & Co. V rámci Masterclass novinári ochutnali štyri vína zo Slovenska. Veltlínske zelené z vinohradu Noviny 2017 z Karpatskej Perly, ktoré viacerých príjemne prekvapilo. Pozornosť si zaslúžila aj Frankovka modrá od Botta Frigyesa 2011. Frankovka modrá 2015 z rodinného vinárstva Magula podnietila diskusiu. Jemná s ovocno-herbálnym prejavom pôsobila prirodzene. Svojim dizajnom a pôvodom odrody tiež zaujal Alibernet 2013 zo Suchej nad Parnou z vinárstva Terra Parna. Novinárov zaujímalo, kde sa dá víno zo Slovenska v zahraničí kúpiť a či sa vína exportujú.
V rámci summitu mali novinári možnosť ochutnať aj iné vína od spomínaných slovenských vinárov. Napr. modranské Rizlingy rýnske z vinárstiev Rariga a Karpatská Perla. Súčasťou programu bol krst knihy Williho Klingera a prof. Dr Karla Vocelku – Wine in Austria, ktorá vyjde v decembri. Títo dvaja autori viac ako 30 rokov venovali skúmaniu histórii rakúskeho vinárstva od praveku až po súčasnosť a tiež marketingu vína. Po dlhých rokoch vo svojej funkcii riaditeľa AWMB končí Willi Klinger, výrazná osobnosť vinárskeho marketingu.
Záverečné hodnotenie? Výborne organizačne aj ľudsky zvládnutá spolupráca rakúskych vinárov a AWMB, ktorí spoločne prezentujú svoju vinársku kultúru. Na jednom mieste ochutnať vína z celého Rakúska, porozprávať sa s vinármi, vidieť oblasti, kde sa tvoria vína, spojiť vína s gastronómiou, to všetko ide. Možno raz i na Slovensku.