Na DANUBE WINE DAY sa ochutnávalo viac ako 200 vzoriek vína

december 11, 2022 11:00 · 3 minúty čítania

30. novembra 2022 degustovala v Bratislave široká verejnosť najlepšie slovenské a svetové vína. Viac ako 200 vzoriek vín ocenených veľkými zlatými, zlatými a striebornými medailami na 9. ročníku medzinárodnej vinárskej súťaže Danube Wine Challenge 2022, predstavili úspešní vinári osobne. 

"Danube Wine Day je jedinečné podujatie, ktoré na jednom mieste za jeden deň predstavuje najlepšie vína zo súťaží širokej verejnosti,“ - hovorí enologička Edita Ďurčová, generálna riaditeľka súťaže Danube Wine Challenge. DANUBE WINE CHALLENGE je projekt, ktorý zvyšuje povedomie o kvalitnom víne. Začína sa medzinárodnou súťažou, ktorú Slovensko organizuje ako jediné z okolitých krajín pod vysokým patronátom OIV (Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno) aj Svetovej federácie veľkých medzinárodných súťaží vína a destilátov (VINOFED). Súťaž je otvorená pre vína z celého sveta, s cieľom poukázať na kvalitu slovenského vína. 

„Je to nielen príležitosť zviditeľniť Slovensko a prilákať sem turistov v rámci vínnej turistiky, ale aj dostať slovenské vína, na svetový trh, čo pomáha najmä malým vinárom bez dostatočného kapitálu. Sústredíme pozornosť na vína z krajín, ktorými preteká rieka Dunaj, a ktoré zdieľajú spoločné historické, kultúrne, vinárske a gastronomické tradície.“ - dodáva prezident súťaže Danube Wine Challenge, Igor Štumpf. 

Porotcovia z 15-tich krajín (Francúzsko, Španielsko, Chile, Veľká Británia, USA, Nemecko, Česká republika, atď.) hodnotili na tohtoročnom 9-tom ročníku súťaže v Chateau Belá 570 vín z 18-tich krajín sveta. Slovenskí vinári si zo súťaže odniesli 6 veľkých zlatých, 93 zlatých a 13 strieborných medailí.

DANUBE WINE DAY postupne predstavuje súťažné výsledky vinárov v rôznych regiónoch Slovenska. „Víno je vyslancom dobrých správ o krajine. Žiadny iný produkt nedokáže pritiahnuť pozornosť novodobých cestovateľov, ktorí túžia objaviť nové regióny a ochutnať ich cez miestne víno a kuchyňu. Musíme využiť každú príležitosť doma i v zahraničí, aby sme prostredníctvom našich vín propagovali Slovensko ako atraktívnu turistickú destináciu.“ hovorí enologička Edita Ďurčová. „Verejné prezentácie sú pridanou hodnotou a skvelým miestom, kde môžu vinári predstaviť svoje úspešné produkty.“ dopĺňa vinár Miroslav Fondrk. Danube WIne Day v Bratislave poctila svojou návštevou aj svetovo uznávaná šľachtiteľka viniča a autorka mnohých úspešných odrôd, napríklad Devín, Dunaj, pani Dorota Pospíšilová, ktorá osobne odovzdala vinárom trofeje z tohtoročnej súťaže Danube WIne Challenge. 

Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.