Netradičné miesta, kde tiež nájdete víno: Malokarpatské múzeum

júl 26, 2019 12:27 · 5 minút čítania

Už viac ako štyri roky vás sprevádzame na ceste za dobrým vínom. Stále pre vás objavujeme destinácie, miesta a vinárstva, kde môžete vyskúšať skvelé vína. Dnes sme však zavítali na miesto v pravde netradičné, ktoré mnohí z nás nepovažujú za tradičnú vinársku destináciu. Múzeum. V tomto však namiesto skamenelín a vypchatých zvierat nájdete všetko o vinohradníckej a vinárskej histórii. Nachádza sa v Pezinku. Ide o Malokarpatské múzeum a okrem obdivovania exponátov súvisiacich s históriou výroby a pestovania vína tu môžete vínko aj ochutnávať. Dokonca aj také, ktoré je vyrobené na základe stredovekej receptúry. Čo vás ešte v tomto múzeu čaká a prečo ho navštíviť nám prezradil jeho riaditeľ Martin Hrubala.

Kedy a prečo vzniklo Malokarpatské múzeum?

Malokarpatské múzeum bolo prvýkrát otvorené v roku 1960 a prvý názov múzea bol Mestské historické múzeum Pezinok. Vzniklo z veľkého úsilia o zriadenie múzea v Pezinku, ktoré by zachovávalo tradície života ľudu v Malokarpatskej oblasti. Budova a expozície prešli niekoľkými prestavbami tak, aby sme dnes mohli verejnosti ponúknuť prezentáciu našej histórie v modernom prevedení.

Ako by ste novému návštevníkovi predstavili Vaše múzeum? Na aké expozície sa môže tešiť?

Múzeum sídli v renesančnom dome zo 17. storočia. Je zamerané na vinohradníctvo a vinárstvo v oblasti Malých Karpát. Ponúkame dve stále expozície, a to Príbeh vína a Dejiny vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatami. V múzeu sa nachádzajú interaktívne prvky, ktoré z našich skúseností veľmi výrazne obohacujú návštevu múzea. Ku každej vstupenke dostane návštevník i pohár lokálneho vína. Okrem toho organizujeme veľa kultúrnych, spoločenských, edukačných či umeleckých aktivít pre širokú verejnosť a všetky cieľové skupiny.

Čo by ste prezentovali ako najväčšiu raritu Vášho múzea?

Najväčšou raritou sú nepochybne vinohradnícke lisy. Máme najväčšiu zbierku vinohradníckych lisov nielen na Slovensku, ale i v celej Európe. Zo 43 lisov, ktoré vlastníme, nenájdeme dva rovnaké. Raritou sú aj spomenuté interaktívne prvky. V našom múzeu sa návštevník môže dotknúť vystavených exponátov, napr. vyskúšať si zatočiť lisom, zátkovať fľaše, vyskúšať simulátor opilosti a mnoho ďalšieho. Taktiež organizujeme aj podujatia, ktoré sa bežne v múzeu nekonajú. Či už sú to Keramické trhy, Pezinské vínne pivnice, Pezinské viechy, Wine&Art, Burza kníh, Filmové kvízy, Tvorivé dielne, Jablkové hodovanie a veľa ďalších podujatí.

Ako sa k Vám návštevník môže dostať? Je nutné sa dopredu objednávať?

Návštevník sa k nám môže dostať všetkými dopravnými prostriedkami. Nachádzame sa v centre Pezinka, preto nás nie je ťažké nájsť. Pred múzeom sa nachádza platené parkovisko, od autobusovej zastávky je múzeum vzdialené asi 1 minútu, od vlakovej stanice asi 7 minút. Nie je nutné sa dopredu objednávať, stačí prísť v otváracích hodinách múzea. Ak však ide o organizované skupiny, tam je nutná objednávka vopred.

Vraj robíte aj ochutnávky vín? Ako často a kedy?

V ponuke máme tri typy degustácií vín. Prvá zážitková degustácia je zameraná na ochutnávanie vín v úplnej tme, kedy sú naše zmysly zosilnené a víno tak vnímame inak. Druhá zážitková degustácia je zameraná na ochutnávanie vín pri rôznom farebnom osvetlení a hudbe. Pri tomto type degustácie návštevníci porovnávajú intenzitu vône a chuti pod vplyvom farieb. Tretí typ degustácie je zameraný na ochutnávku top piatich malokarpatských vín. Návštevníci vždy ochutnávajú 5 malokarpatských vín a degustácia je doplnená o drobný záhryz. Okrem degustácie sa návštevníci dozvedia i množstvo praktických informácií, či už napríklad o výbere a skladovaní vína. Degustácia je možná počas celého roka a je určená pre minimálne 10 osôb.


KONTAKT:

Malokarpatské múzeum v Pezinku
M. R. Štefánika 4, 902 01 Pezinok


Otváracie hodiny:

1. apríl - 30. september

Pondelok: otvorené len pre objednané skupiny

Utorok - piatok: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00

Sobota: 10.00 - 17.00

Nedeľa: 14.00 - 17.00


1. október - 31. marec

Pondelok: otvorené len pre objednané skupiny

Utorok - piatok: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00

Sobota: 10.00 – 16.00

Nedeľa: zatvorené


Počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja bude múzeum otvorené len pre vopred objednané skupiny.

V prípade záujmu o prehliadku expozícií alebo degustáciu vín z malokarpatského regiónu, kontaktujte:
Mgr. Monika Chvosteková - tel.: +421 (0)33 641 33 47, + 421 911 404 053, monika.chvostekova@muzeumpezinok.sk

Väčšie skupiny (viac ako 10 osôb) je potrebné nahlásiť vopred e-mailom na monika.chvostekova@muzeumpezinok.sk, alebo na tel. čísle 0911 404 053.

web: www.muzeumpezinok.sk


Viac fotografií z múzea nájdete na našej Facebookovej stránke >>


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.