Nominačná súťaž preverila znalosti a zručnosti slovenských somelierov

apríl 26, 2019 09:25 · 3 minúty čítania

15. apríla 2019 sa v bratislavskom hoteli Carlton uskutočnila prestížna somelierska súťaž Hubert Trophée 2019. Ide o nominačnú súťaž na majstrovstvá Európy, ktorú organizuje spoločnosť Hubert J. E. v spolupráci s Asociáciou somelierov Slovenskej republiky.

Do súťaže sa zapojilo 13 slovenských somelierov, na ktorých čakali viaceré náročné disciplíny. Tie otestovali nielen ich vedomosti, ale aj prezentačné zručnosti. V úvode to bol písomných test, po ktorom nasledovalo senzorické hodnotenie vín a destilátov. Somelieri však nerobili len základný popis "zaslepených" vzoriek vína (aromatika, chuť, oblasť pôvodu, a pod.), ale v rôznych sériách vzoriek museli tiež identifikovať a zoradiť vína podľa zostatkového cukru či kyselín. V jednej z týchto senzorických úloh mali dokonca určiť chorobu alebo vadu vína.

Potom nasledovala praktická časť súťaže - dekantácia červeného vína. Po jej skončení sa odborná porota odobrala na vyhodnotenie priebežných výsledkov, ktoré do finále posunuli trojicu najlepších - Patríciu Bačovú, Gabriela Kollára a Lukáša Záleského.

Vo verejnom finále museli súťažiaci podstúpiť ďalšie zaťažkávacie skúšky. Prvou bol servis červeného vína, ďalšou odporučenie vhodných nápojov k predloženému menu a tiež senzorické ohodnotenie dvoch vín a uhádnutie druhu troch destilátov. Na záver súťaže čakala finalistov ešte spoločná disciplína - rozliatie magnum fľaše sektu do 18 pohárov, pričom bolo nutné dodržať rovnaké množstvo sektu v každom pohári a fľaša musela zostať prázdna.

Náročnosť finále podčiarklo aj to, že všetky tieto úlohy museli somelieri absolvovať v angličtine. Teda v jazyku, v ktorom prebiehajú aj majstrovstvá Európy somelierov, na ktoré sa napokon zaslúžene prebojoval Gabriel Kollár. Na druhom mieste skončil Lukáš Záleský a tretia Patrícia Bačová.

Srdečne blahoželáme!

text a foto: Ivan Záleský
Fotoreportáž zo súťaže >>


Hodnotiaca komisia Trophée Hubert 2019

Predseda poroty - Beáta Vlnková – prezidentka Asociácie somelierov Slovenskej republiky

Členovia poroty:

Annemarie Foidl – prezidentka Asociácie somelierov Rakúska

Miroslav Jajcay – člen prezídia Asociácie somelierov Slovenskej republiky

Juraj Kordiak ??? hlavný somelier Hubert J.E.

Martin Pastýřik – prezident Asociácie somelierov Českej republiky

Róbert Páleník – člen prezídia Asociácie somelierov Slovenskej republiky

Technický riaditeľ šúťaže - Peter Kecskés, viceprezident Asociácie somelierov Slovenskej republiky

Moderátor podujatia - Rastislav Šuták, somelier a predchádzajúci víťaz Hubert Trophée


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.