Nová rubrika: Začíname s vínom

marec 31, 2021 12:26 · 3 minúty čítania

Teší nás, že obľúbenosť vína na Slovensku už niekoľko rokov rastie. Podľa posledných údajov Štatistického úradu SR vzrástla v roku 2019 spotreba vína v našej republike oproti roku 2018 z 12,7 na 14,3 litra na obyvateľa. Avšak celková štruktúra spotreby jednotlivých alkoholických nápojov nie je pre víno až tak lichotivá: liehoviny tvorili 8,8 %, pivo 72,2 %, hroznové víno iba 14,2 % a ostatné alkoholické nápoje 4,8 %. Nehovoriac o tom, že spotreba vína na obyvateľa (ako zdravšej alternatívy oproti tvrdému alkoholu) je vo vyspelých krajinách ďaleko vyššia. 

Takže, milí vínomilci, stále je na čom pracovať* 😊

Portál KamZaVinom.sk je tu pre vás už 5 rokov. Za ten čas sme vám priniesli tisícku príspevkov a článkov o víne, vinároch, vinárskych podujatiach, o úspechoch i problémoch slovenského vinárstva a vinohradníctva. No za tých 5 rokov sme tiež zistili, že na ochutnávkach a festivaloch vín stále prevláda veta – „toto víno mi chutí, ale viete, ja tomu až tak nerozumiem“.

Rozhodli sme sa s tým teda niečo urobiť. Chceme aj laikov presvedčiť, že rozumieť vínu je pomerne ľahké. Že víno je ušľachtilý nápoj, ktorý vás vie očariť nielen svojou chuťou a arómou. Že vás vie vtiahnuť do objavovania jeho príbehov, ale aj samotných regiónov, z ktorých pochádza. Že je úžasné ochutnávať rôzne odrody od rôznych výrobcov a viesť o ňom siahodlhé rozhovory v kruhu svojich blízkych a priateľov.

Prichádzame preto s novou rubrikou práve pre ľudí, ktorí s vínom začínajú, alebo už začali, a chceli by mu lepšie porozumieť. A nielen to. Stať sa môžete aj jej spolutvorcami. Stačí ak nám zašlete e-mailom (info@kamzavinom.sk) svoje otázky alebo návrhy na témy, ktoré vás zaujímajú, resp. ktoré by ste chceli vysvetliť. Zvyšok už nechajte na našu redakciu a našich externých spolupracovníkov – somelierov, enológov a vinárov.

A hlavne – NA ZDRAVIE!

redakcia KZV.sk
 


 

* Nenabádame k pitiu vyššieho množstva alkoholu, naopak, máme na mysli striedme ochutnávanie vína, ktoré je v primeranom množstve aj zdraviu prospešnejšie než konzumácia liehovín alebo destilátov.


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.