Uzavretie barov a reštaurácií s cieľom obmedziť šírenie nového koronavírusu znížilo celosvetový predaj vína. Príjmy vinárov v celej Európe by sa mohli znížiť až na polovicu, uviedla Medzinárodná organizácia pre vinič a víno (OIV). Aj keď predaj vína bude po uvoľnení karanténnych opatrení pravdepodobne rásť, existuje riziko, že by kríza mohla priniesť nezvratné zmeny vo vinárskom odvetví.

Európski výrobcovia, najmä vo Francúzsku, Taliansku a Španielsku bijú na poplach. Francúzski vinári boli navyše penalizovaní americkými colnými sadzbami vo výške 25% v rámci reakcie Washingtonu na francúzske karanténne opatrenia a dotácie EÚ v rámci leteckého priemyslu.

„V Európe by zastavenie tohto dôležitého distribučného kanála mohlo viesť k zníženiu objemu o 35% a zníženiu predaja o takmer 50%,“ uviedol generálny riaditeľ OIV Pau Roca. Tiež uviedol, že distribúcia sa presunula k maloobchodníkom a online nákupom, ale očakáva sa, že celková spotreba klesne. To bude mať za následok pokles cien vína s následným negatívnym dopadom na obrat a ziskovosť vinárov. Pokles v tomto sektore je porovnateľný so zmenami na konci druhej svetovej vojny.

Najväčší dopad sa predpokladá práve v krajinách Stredomoria, ktoré sa spoliehajú na gastronómiu a turistiku. No dá sa predpokladať, že cestovný ruch zostane obmedzený aj po zrušení karanténnych opatrení. „Karanténa má deštruktívny účinok, pravdepodobne nezvratný, pokiaľ nebudú predložené mimoriadne verejné zdroje na obnovu,“ uvádza Roca.

Francúzsky minister poľnohospodárstva Didier Guillaume je tiež skeptický a uvádza, že „scenár blízkej budúcnosti neponecháva veľa priestoru pre optimizmus“.

Medzinárodný obchod s vínom dosiahol v roku 2019 vrchol v objeme 31,8 miliárd eur. Predstavitelia Európskej únie predpovedajú, že spotreba vína v 27 krajinách bloku klesne v sezóne 2019/2020 o 8% v porovnaní s priemerom za posledných päť rokov.

zdroj: Thomson Reuters