Pezinské viechy 2018

máj 16, 2018 11:22 · 2 minúty čítania

Pozvánka na Pezinské viechy 2018, ktoré sa konajú každý týždeň podľa nižšie uvedeného programu. Miestni vinári vám ponúknu svoje kvalitné vína za priaznivé ceny a s osobným prístupom v autentickom prostredí. Ponuka býva obohatená i jednoduchou tradičnou gastronómiou.

Viechy boli v histórií Malokarpatského regiónu zaužívaným spôsobom ako mohli vinohradníci a vinári (za vopred dohodnutých podmienok) predávať vo svojich príbytkoch svoje produkty. Už počas Rakúsko-Uhorska patrilo právo výčapu ku kráľovským právam. Tradícia výčapu pod viechou bola prerušená po roku 1948.

Viechy boli postupne zakázané. V minulosti boli viechy otvorené v prízemných vinohradníckych domoch.  Vinohradníci mali na dvore, pod bránou, alebo v dome  zriadené jednoduché priestory na príjemné posedenie spojené s  výčapom vína a menším pohostením. Vinári v Pezinku nadviazali na túto tradíciu a od roku 2014 ponúkajú možnosť zažiť čaro viech počas letných večerov. Organizátori viech, Malokarpatské múzeum v Pezinku a Združenie pezinských vinohradníkov a vinárov, sa aj touto formou snažia podporiť a zatraktívniť návštevnosť Malokarpatského regiónu, zachovať tradície, podporiť miestnych vinohradníkov a vinárov a prezentovať miestnu produkciu. Viechy sú otvorené v týždňových intervaloch od stredy do soboty. Ponuka sa realizuje od mája do konca októbra. Miestni vinári ponúkajú mušty, burčiak, svoje kvalitné vína za priaznivé ceny a s osobným prístupom v autentickom prostredí. Ponuka je obohatená jednoduchou tradičnou gastronómiou.


Aby milovníci vína vedeli, ktorý z vinohradníkov práve ponúka víno, brána vinohradníckeho domu je označená  vencom z v tvare kruhu, ozdobeným červenou a zelenou stuhou, typickými pezinskými farbami.


V roku 2018 sa Pezinské viechy zapoja do regionálneho projektu Otvorené viechy v Malokarpatskom regióne. Tento projekt je zastrešený Oblastnou kanceláriou cestovného ruchu, ktorá v spolupráci s ďalšími inštitúciami zabezpečí dopravu autobusom z Bratislavy po regióne a propagáciu projektu.


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.