Piatok, ktorý môže pomôcť k záchrane slovenského vinohradníctva

november 18, 2020 15:00 · 5 minút čítania

Z interných údajov Cechu vinárov a vinohradníkov Slovenska a diskusií s jeho členmi vyplýva, že väčšina menších a stredných slovenských vinohradníkov vyčerpala svoje úspory, úvery a finančné zdroje už v polovici novembra a neočakávajú v dohľadnom čase zlepšenie situácie.

Z dôvodu pokračujúcich vládnych opatrení v gastroprevádzkach, predaj slovenského vína dosahuje historicky najnižšie hodnoty. Dovoľujeme si pripomenúť, že slovenskí vinohradníci a vinári do dnešného dňa nedostali žiadnu COVID podporu, napriek tomu že vláda priamo podporila viaceré odvetvia hospodárstva, vrátane mimovládnych organizácii.

V Cechu vinohradníkov a vinárov Slovenska sme sa rozhodli prísť s iniciatívou #PiatokPoctivehoSlovenskehoVina, ktorá má pomôcť zmierniť zúfalú situáciu v slovenskom vinohradníctve. S dôverou a nádejou sa obraciame na slovenských spotrebiteľov s nasledovnou výzvou:

Ak si každý milovník slovenského vína kúpi tento piatok aspoň jednu fľašu vína od lokálneho vinohradníka alebo vinára, tento mimoriadny príjem prispeje k záchrane pracovných miest a pomôže vinohradníkom lepšie zvládnuť zimné mesiace. Viacerí vinohradníci a vinári sú v situácii, kedy počítajú každé euro a rátajú s najhorším.

Podpora domácich spotrebiteľov predstavuje pre väčšinu slovenských vinohradníkov a vinárov poslednú pomoc pred platobnou neschopnosťou a pomoc pre tisícky zamestnancov pracujúcich na Slovensku vo vinárstvach a vinohradníctve.

Zdôrazňujeme, že chápeme význam prijatých vládnych opatrení. Vyzývame Slovensko na vzájomnú pomoc a solidaritu a veríme, že len tak dokážeme túto situáciu zvládnuť.

Uvádzame 20 dôvodov pre kúpu slovenských vín, a to v piatok 20.11.2020. Pripite si na zdravie našim slovenským vínom. Veríme, že Vám bude chutiť, každá predaná fľaša vína sa počíta.

1. Kúpou slovenských vín od lokálnych, slovenských vinárstiev podporíte záchranu slovenských vinohradov, ktorých na Slovensku každoročne ubúda. Podporíte tak zachovanie dedičstva našich predkov.
2. V slovenských vinárstvach a vo vinohradníctve pracujú tisícky zamestnancov, ktorí sú vo veľkej miere závislý od príjmov z predaja vína na Slovensku.
3. Každé 1€, ktoré spotrebitelia minú za poctivé slovenské víno, bude investované naspäť do zamestnanosti, vinohradov a krajinotvorby.
4. Slovenskí vinohradníci a vinári sú rovnako spotrebitelia a zákazníci, možno aj vo Vašom odvetví. Peniaze míňajú väčšinou na Slovensku.
5. Viaceré slovenské vinárstva svojimi vínami získali vo svete hodnotné ocenenia, pričom kvalita slovenských vín každoročne rastie
6. Viacerí slovenskí vinári a vinohradníci produkujú kvalitné vína s nízkym obsahom histamínu. Zákazníci s histamínovou intoleranciou nemusia hľadať svoje víno v zahraničí, kvalitné vína máme aj na Slovensku.
7. Na Slovensko sa vo veľkom dovážajú dotované, prebytkové cisternové vína, pochybnej kvality. Slovenské víno je zárukou kvality.
8. Kúpou slovenských vín pomôžete zachrániť slovenské vinohradníctvo. Ak nebude záujem o slovenské vína, plochy vinohradov budú ubúdať. Za posledných 27 rokov sa výmera rodiacich vinohradov dramaticky znížila z 38000 hektárov na 8500 hektárov.
9. Vinice sú súčasť kultúrnej krajiny a dotvárajú ju. Vínny turizmus je doma i v zahraničí čoraz populárnejší.
10. Vo vinárskych regiónoch generuje slovenské vinohradníctvo zamestnanosť a príjmy pre gastro, kultúrne pamiatky, turistiku, ako aj pre štát, samosprávy a obce.
11. Kúpou slovenských vín podporíte zachovanie historického dedičstva našich predkov. Vinice u nás vysádzali už starí Rimania. Podľa historických záznamov vieme, že Mária Terézia dostala Frankovku modrú do daru od račianskej delegácie, a to pri príležitosti osláv jej päťdesiatych narodenín. Račianske víno cisárovnej veľmi chutilo a odvtedy si priala mať Račiansku Frankovku vždy vo svojich pivniciach.
12. Kúpou poctivého, slovenského vína pomáhate udržiavať storočné tradície vinohradníctva a vinárstva v našej krajine, čo je v dnešnej dobe globalizácie nevyčísliteľné aktívum nášho národa.
13. Kúpou slovenského vína pomáhate dostať tento náš jedinečný produkt na vinársku mapu Európy, kam určite patrí.
14. Uhlíková stopa slovenského vína je určite najkratšia.
15. Kúpou poctivých, slovenských vín podporujete aj rozvoj turizmu na Slovensku.
16. Je najprirodzenejšie jesť také potraviny ktoré sa dopestovali u nás, a toto by malo platiť aj pre víno.
17. Víno je najkultúrnejší nápoj, podporou slovenského vína podporujete slovenskú kultúru.
18. Nie je nič krajšie ako sa pochváliť hosťom fľaškou výborného slovenského vína.
19. Starostlivosť o vinohrady a víno je nutná neustále, inak sa trvalo znehodnotia. Pivnice slovenských vinárov sú preplnené a každý ročník vína si vyžaduje každodenné investície.
20. Kúpou poctivých, slovenských vín podporujete tisícky slovenských rodín, ktorých príjmy pochádzajú z predaja vína a z vinohradníctva.

Cech vinárov a vinohradníkov Slovenska

 

<< späť na tlačové správy

 

Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.