Prírodovedno-degustačná vychádzka po račianských vinohradoch

august 28, 2020 08:43 · 2 minúty čítania

Zažite neopakovateľnú atmosféru, ktorú vám umožnia len vinice, kde dozrieva aktuálna úroda, ktorá čaká na dozretie lokálneho račianského hrozna pred najkrajšou udalosťou roka - a tou je oberačka. Väčšina Bratislavčanov si poľahky predstaví panorámu vinohradov v Rači. Tiahnu sa od električkového depa a Peknej cesty, ponad Meoptu, jeden kostol, druhý kostol, amfiteáter a ďalej cez Komisárky až po Vajnorskú dolinu. V dĺžke pár kilometrov vybiehajú od juhovýchodu z roviny do Malokarpatských vŕškov vinohrady, ktoré, hoci majú prívlastok račianske, sú skladbou hornín, pôd, mikroklímou a polohou až prekvapujúco pestré. Čo račiansky hon, to rozdielnosť pôd, podložia, slnečného svitu, teploty. A túto rozmanitosť prírodného prostredia umocňuje svojský prístup vinohradníkov a vinárov k tvorbe vína – produktu, ktorý sa tak stáva odtlačkom pôdy a práce vinára. Básnicky povedané, matkou vína je jeho odroda, otcom terroir a jeho osudom vinár v kombinácií s počasím.

Termín: sobota 5. septembra 2020 o 15:00 – 18:00 hod.

Počas vychádzky sa zoznamujete s vybranými honmi Račianskeho vinohradníckeho rajónu, dozviete sa o histórií vinohradníctva a vinárstva v Rači a tiež o namáhavom ročnom kolobehu prác, ktoré musia miestny hospodári urobiť, aby dopestovali zdravé a kvalitné hrozno.

Počas zastávok spoznáte konkrétne odrody, ktoré sa v danej vinici pestujú, kto sa o nich stará a v prípade záujmu, je možné ochutnať konečný produkt - víno za účasti tých najdôležitejších, a to sú samozrejme miestni vinohradníci.

ps - príďte aj so svojimi priateľmi, alebo štvornohými miláčikmi


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.