Reportáž: MASTERCLASS "TOUR DE FRANC"

október 29, 2017 08:40 · 3 minúty čítania

Vďaka platforme BraVinO, ktorá rozvíja aktivity na podporu regionálnych vín, zavítal 19. októbra 2017 na Slovensko jeden z najlepších maďarských vinárov. Volá sa Csaba Malatinszky a mal som tú česť spoznať ho aj osobne. Zúčastnil som sa totiž MASTERCLASS "TOUR DE FRANC" - špeciálnej degustácie jeho najvyššej rady vín z odrody Cabernet Franc.

Na úvod nám najskôr vyrozprával svoj "vínny" príbeh. O tom, že s vínom začínal ako jeden z prvých somelierov v Maďarsku, v jednej z najlepších reštaurácii v Budapešti (Gundel Restaurant). Okrem toho veľa cestoval a spoznával rôzne vinárske regióny. Bol častým návštevníkom vychýrených francúzskych oblastí, najmä Bordeaux, kde nazbieral poznatky nielen o výrobe vína, ale aj o vinohradníctve. V súčasnosti už má jeho vinárstvo cez 30 hektárov vlastných (organických) viníc v oblasti Villányi  a dorába vína, ktoré neunikli ani svetovej pozornosti (napr. Decanter-u). Najmä tie červené, z odrody Cabernet Franc. A na "doučovanie" už teraz k nemu chodia aj samotní Francúzi.

V rámci vertikálnej degustácie nám potom pán Malatinszky odprezentoval sedem vzoriek svojich Cabernet Franc-ov z ročníkov 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 a 2003. Všetky vína boli úžasné, s krásne vyváženou plnou dochuťou a jemnou aromatikou. Najviac ma oslovili ročníky 2006, 2008 a 2003. A posledne menovaný bol naozajstnou čerešničkou na záver degustácie. Dozvedeli sme sa, že v roku 2003 sa hrozno na toto víno zberalo pomerne skoro (17.9.), a že zrelo 18 mesiacov v barikových sudoch. Bol som očarený jeho jemnou arómou po vanilke a horkej čokoláde, ktorú bolo cítiť aj v dlhej zamatovej chuti sprevádzanej tónmi černíc a višní. A toto "iba" 14-ročné víno svojim telom dávalo výrazne najavo, že jeho potenciál nie je zďaleka pri konci.

Bol to naozaj super zážitok. No aj táto degustácia ma presvedčila, že najlepšie vína sú tie, ktoré preukážu svoju kvalitu v čase.

A pevne verím, že aj na Slovensku sa postupne naša vínna kultúra bude uberať smerom k vyzretejším vínam. K vínam, ktoré majú čo povedať aj po svojej puberte :-).

------------------------------------ 
text a foto: Ivan Záleský

Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.