Rok z pohľadu vinára: postrek a okopávanie viniča

— Ján Vošček

august 31, 2021 08:54 · 4 minúty čítania

V ďalších videách, ktoré zachytávajú rok z pohľadu vinárov z Malokarpatskej oblasti, sa pozrieme na postrek viniča a okopávanie vinice.


Postrek viniča

Cieľom každého vinára sú zdravé strapce hrozna, ktoré tvoria základ pre výrobu kvalitného vína. Preto musí vinohradník počas celej vegetačnej doby svoju révu chrániť pred roztoči, obaľovačmi, plesňou, hubovými chorobami, burinou,... Jednoducho, vinič má veľa nepriateľov. Asi najväčším problémom je múčnatka a peronospóra, ktoré likvidujú strapce, listy aj letorasty viniča. Dnes sa už ale vinič strieka ekologickým „kokteilom“ z výťažkov z rôznych rastlín – prasličky či žihľavy, výluhmi z bylín a rias alebo feniklovým a pomarančovým olejom, ktoré révu ochránia. Časy, keď vinohradník skláňal chrbát pod ťažobou postrekovacej putne a ručne striekal vinohrad sú už celkom preč. Dnes sedí v traktore, ktorý prechádza medzi radmi viničových krov a postrekovačom rozpráši mikromilimetrové kvapôčky, ktorými za jeden deň ošetrí aj 10 hektárov viniča. Mnohí malokarpatskí vinohradníci uprednostňujú ekologickú cestu starostlivosti o vinohrad, znižujú množstvo ošetrení, snažia sa využívať biologické prípravky na boj so škodcami. Zatrávňujú medziradia vinice, čím prispievajú k biodiverzite prostredia, bránia erózii pôdy na svahoch, zlepšujú štruktúru pôdy a hospodárenie s vlahou.

"Vinohrad striekať musíme." - hovorí Michal Pavelka z vinárstva PAVELKA A SYN. - "Môžeme ho striekať ekologicky alebo konvenčnou chémiou, my sme sa rozhodli striekať ekologicky a striekame bio postrekmi, ktoré nezaťažujú prírodu. Striekame výluhmi bylín, ktoré posilňujú obranyschopnosť viniča a pomáhajú mu, aby sa dokázal sám brániť rôznym chorobám.“


Okopávanie vinice

Zelené práce vo vinici trvajú od jari až do oberačky. Niekoľkokrát do roka musí vinohradník bojovať s burinou, ktorá dusí révu a vytvára zbytočnú vlhkosť, ktorá prispieva k vzniku hubových chorôb. V minulosti bola „kopačka“ fyzicky veľmi namáhavá, robila sa ručne motykou alebo škrabákom - štyri až päťkrát ročne v závislosti od typu pôdy, lokality a úhrnu zrážok v danom roku. Ruky vinohradníkov dnes už šetria stroje. Príkmenný pás čistia od buriny mechanicky. Pôdu do hĺbky 2 až 5 centimetrov prekypruje a prevzdušňuje traktor, na ktorom je umiestnená jedno alebo obojstranná okopávačka s dotykovými čidlami, ktorá si už s burinou poradí. Okopávanie podporuje aktivitu mikroorganizmov v pôde, znižuje nároky viniča na zásobovanie vodou a živinami. To, či vinohradník nechá vo vinici čierny úhor alebo medziradia na striedačku zatrávni, prípadne sa rozhodne ísť cestou lúčneho výsevu, závisí od množstva faktorov. Jedno je však isté, bez umu vinára a celoročnej opatery o vinohrad je ťažké dopestovať kvalitné hrozno.

„Príkmenný pás čistíme kvôli tomu, aby sa tam nenachádzalo veľké množstvo burín a nevznikala zbytočná humidita, zbytočná vlhkosť, čiže snažíme sa ich odstraňovať nie herbicídom, ale mechanicky.“ - vysvetľuje Ľubomír Miklovič z vinárstva Malé Divy.

zdroj: OOCR Malé Karpaty
foto/video: Marek Dvorak Photographer


Kúpou vína z Malokarpatského regiónu pomáhate vinárskym rodinám zachovávať vinohradnícko-vinársku tradíciu v najstaršej a najrozsiahlejšej vinohradníckej oblasti na Slovensku.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.