Rýdzo slovenská odroda Mília zaujala na medzinárodnej súťaži vín v Paríži

apríl 3, 2018 07:08 · 2 minúty čítania

24. ročník medzinárodnej výstavy vín Vinalies Internationales 2018 bol pre Slovensko mimoriadne úspešný. Slovenskí vinári si z Paríža odniesli spolu až 81 medailí, z toho 19 zlatých. Jedna z nich patrila aj vínu z odrody Mília (ročník 2017) z vinárstva Château Rúbaň. Táto mladá slovenská odroda má podľa odborníkov veľký potenciál a to najlepšie ju ešte len čaká. No aj napriek tomu už dnes žne úspechy na medzinárodnej scéne.

Ide o zaujímavú odrodu, ktorá je ešte len na začiatku svojho životného cyklu. No už dnes jej hrozná vyrovnane dávajú dobrú úrodu s vysokou kvalitou. Mília aj jej sestra Noria sa v listine registrovaných odrôd objavili len v roku 2002. A 15 rokov je v živote vinohradov veľmi krátka doba, keďže vinice sa obvykle vysádzajú na 40-50 a viac rokov. Aj napriek tak krátkemu času sa však Mília ukazuje ako víno so skvelou budúcnosťou.

Túto odrodu je pomerne ťažké porovnávať s inými vínami. Najbližšie k nej má pravdepodobne Pálava. No Mília je výrazná, ovocná a súčasne korenistá už v mladom veku. A popritom má tiež potenciál ďalej zrieť.

Mília sa výborne hodí k ovocným, vanilkovým a tvarohovým dezertom. Je veľmi vhodná k prezretým syrom s bielou plesňou a jemne podchladená tiež ako vynikajúci aperitív.Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.