—
december 10, 2019 09:18 · 3 minúty čítania
párovanie jedla a vína, piemont, prezentácia slovenských vín, slovenské vína v taliansku, slovenské vína v zahraničí, slow food, taliansko, turín, vinárske podujatia, víno a jedlo, vybrané
Na sklonku novembra sa v malebnom talianskom Turíne uskutočnil večer venovaný slovenskej kultúre, kulinárskemu umeniu a vinárskym špecialitám. Večer pod záštitou Slovenského veľvyslanectva v Taliansku sa niesol v duchu ochutnávania slovenských tradičných jedál a jeho hlavným cieľom bolo predstaviť Slovensko aj ako gurmánsku krajinu. Typické slovenské menu zostavil a jednotlivé chody pripravil šéfkuchár veľvyslanectva - Tomáš Chvostek. Nemohli samozrejme chýbať bryndzové halušky, pirohy, kapustnica, kačacie stehná, ale ani korbáčiky, oštiepky a parenica.
Podujatie malo predstaviť „gurmánske“ Slovensko prostredníctvom kvalitných výrobkov. Bryndza a ostatné syrové výrobky preto pochádzali od výrobcov, ktorí boli tento rok zaregistrovaní do prezídia „Slow Food“, ktorej úlohou je podporovať tradičné remeselné produkcie. Mimochodom, sídlo tejto celosvetovo rozšírenej organizácie je v Piemonte, v mestečku Bra.
Inak tomu nebolo ani v prípade slovenských vín. Pri výbere jednotlivých druhov vína bola potrebná určitá miera „opatrnosti“. Veď aké vína možno ponúknuť v Taliansku, v krajine s vinárskou tradíciou? Zvlášť v kraji, akým je Piemont - známom svojím „vínom pre kráľov a kráľom vín“ - Barolom.
Stavilo sa na tú najlepšiu kartu, na ozajstné špeciality! Vybrali sa nielen vína vhodne „snúbiteľné“ s pripraveným slovenským menu. Pri výbere sa dôraz kládol aj na „jedinečnosť“. Z tohto dôvodu bolo počas gurmánskeho večera možné ochutnať len nedávno vyšľachtené slovenské odrody – biely Devín a červený Dunaj z vinárstva ÉÓS Wine Dvory (Vinohradnícko vinárske družstvo Dvory nad Žitavou), ktoré sa pestujú na ploche nepresahujúcej 1% celkovej plochy viniča na Slovensku. Príbehy o šľachtení a výbere názvov týchto dvoch odrôd zaujali všetkých a víno tak chutilo ešte viac.
Biele víno pripravené špeciálnou metódou „sur lie“ – Veltlínske zelené „1271“ – od Zámockého vinárstva sa skvelo vynímalo s haluškami a ocenili ho aj vínni experti. V kraji „kráľovských červených vín“ mala vynikajúci ohlas taktiež ich Frankovka modrá a zahanbiť sa nenechal ani Cabernet Sauvignon.
Tokajské samorodné od vinárstva Tokaj&Co bolo tiež príjemným prekvapením pre talianskych gurmánov. Sladkou bodkou za celým večerom bol 4-putňový „Tokajský výber“, ktorú si nenechal ujsť vari žiadny účastník.
Organizátorom slovenského večera bolo Združenie MYaVy priateľov Slovenska, so sídlom v Turíne, za čiastočnej finančnej podpory Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, pri spolupráci Honorárneho konzulátu Slovenska pre Piemont, Ligúriu a Valle d’Aosta. Prezentáciu slovenských vín viedla Adriana Harandzová, somelierka a degustátorka s viac než desať ročnou praxou vo vínnom sektore. Verí, že slovenským vinárom sa podarí preraziť aj do krajiny s tak silným „národnostným“ až „regionálnym“ cítením, vzhľadom na vínne preferencie. Je potrebné „len“ vzbudiť zvedavosť a presvedčiť o kvalite. A to sa aj vďaka spomínaným vínam podarilo.