Slovenské víno opäť šampiónom na súťaži Oenoforum

jún 25, 2018 10:16 · 4 minúty čítania

Šampiónmi 12. ročníka českej súťaže vín Oenoforum sa stali vína zo Slovenska, Moldavska a Rakúska. Oenoforum – Czech International Wine Competition, ktorá sa tento rok konala v Brne, je súťažou, ktorá sa sústredí predovšetkým na vína z odrôd Sauvignon Blanc a Cabernet Sauvignon, ktoré majú v tejto súťaži aj špeciálnu kategóriu. Okrem toho porovnáva vína z rôznych oblastí sveta, vína vyrobené v odlišných klimatických a pôdnych podmienkach, ale aj vína vyrobené rôznymi technológiami a štýlmi. Dôležité je tiež poznamenať, že punc kvality tejto súťaži dodáva aj to, že prebieha pod patronátom Medzinárodnej organizácie pre víno a vinohradníctvo (OIV).

Šampiónom medzi bielymi vínami sa stalo Rulandské biele, výber z hrozna, ročník 2015 z vinárstva Golguz, ktoré tak zopakovalo svoj minuloročný úspech. Okrem toho si ocenenie zlatou medailou a označenie víťaza kategórie odnáša aj ich Chardonnay (výber z hrozna, ročník 2017 - v kategórii biele vína polosuché).

"Oenofórum vnímame ako jednu z najlepších súťaží v ČR. Veď je to aj jediná súťaž, ktorá je zaradená medzi OIV. A získať zlatú medailu na Oenofóre je veľká prestíž a česť pre vinára. Nám sa to podarilo už aj minulý rok, keď sme získali šampióna zo Chardonnay. Tento rok sme to obhájili, keď získalo titul šampióna naše Rulandské biele z ročníka 2015." - povedal pre náš portál Miloš Holík, riaditeľ vinárstva a ešte dodal - "A prečo je toto víno také výnimočné? Hrozno, z ktorého sme vyrobili toto víno pochádza z našej najstaršej vinice, ktorej výsadba sa realizovala v roku 1974. Tento viac ako 40-ročný vinohrad síce málo rodí, ale v každom roku, aj v tých ťažších, vieme z neho vyrobiť úžasné vína. Čo sa nakoniec potvrdilo aj na iných súťažiach. Spomeniem asi len tie najdôležitejšie – Zlatá medaila v Strašburgu, Veľká zlatá medaila Valtické vínne trhy, Zlatá medaila víno Ljubljana, Zlatá medaila Galicija Vitis v Krakove, a iné."

Zo slovenských vín si ešte zlatú medailu a víťaza kategórie vybojovali vinárstva Víno Mrva&Stanko (Cabernet Sauvignon rosé, 2017) a Tokaj Macik Winery (tokajský výber 5-putňový, 2006).

Medzi červenými vínami zabodovalo najviac moldavské vinárstvo SA Vinuri de Comrad, ktoré získalo šampióna za víno Plai Merlot Shiraz 2016. V kategórii mladých vín si šampióna odváža rakúske vinárstvo Weingut Josef Fischer za víno Veltlínske zelené Smaragd 2017.

V kategórii Cuvée získalo šampióna moldavské vinárstvo Fautor LTD za víno Negre 2016. Naprázdno neodišli ale ani moravskí vinári. Nové vinařství získalo cenu za najlepšiu kolekciu a vinárstvo Sonberk bodovalo svojim Merlotom (výber z hrozna, r. 2015) v kategórii červených suchých vín.

Celkovo bolo do súťaže tento rok prihlásených cez 513 vín od 99 vinárov, ktoré hodnotilo 43 degustátorov nielen z Česka a Slovenska, ale aj z Francúzska, Talianska, Slovinska, Moldavska, Španielska, Rakúska, Bulharska a Ruska. Väčšina vzoriek bola z Českej republiky, ďalšie zo Slovenska, Francúzska, Talianska, Nemecka, Nového Zélandu, Portugalska, Španielska a iných krajín. Medzi hodnotiteľmi boli významní európski vinári a degustátori, zástupcovia OIV, UIOE (Medzinárodná únia enológov) a najlepší hodnotitelia z Českej republiky a Slovenska.

Celkové výsledky:  

 [foto: https://www.facebook.com/oenoforum/] 


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.