Slovenský Pinot blanc šampiónom v Štrasburgu

máj 3, 2019 03:36 · 4 minúty čítania

Musíme si zvyknúť, že slovenské vína už nie sú len akýmsi doplnkom vinárskeho sveta. Nové trendy vínnej turistiky tiež naznačujú, že zahraniční "vínomilci" chcú spoznávať slovenské vína a ich tvorcov aj osobne.

Najnovšie výsledky zo Štrasburgu nás tiež presviedčajú, že to môže byť aj vďaka Pinotu blanc ročníka 2018 z vinárstva VINS WINERY. Práve ten totiž získal titul šampióna za najlepšie suché víno vo svojej kategórii na súťaži bielych vín "Les Concours des Grands Vins Blancs du Monde 2019".

"Veľmi si vážime toto ocenenie." - povedal pre náš portál jeho tvorca - vinár Richard Tóth a dodal - "Je to potvrdenie toho, že aj na Slovensku vznikajú vína, ktoré dokážu oceniť skúsení odborníci z celého sveta. Ktorí vedia posúdiť komplexnosť vína, našu prácu s ním i trpezlivosť. Hrozno na toto víno bolo 12 hodín macerované, je typicky odrodové, má krásne medové tóny, je plné, šťavnaté a určíte poteší chuťové vnemy konzumentov aj o tri či štyri roky."

Celkovo získali slovenskí vinári na tejto súťaži 13 zlatých a strieborných medailí z celkových 766 vzoriek bielych vín z 19 krajín. Priamou účastníčkou tohto úspechu bola slovenská enologička Edita Ďurčová, pre ktorú to bol už štvrtý ročník hodnotenia vín na "Les Concours des Grands Vins Blancs du monde" v pozícii predsedkyne jednej z hodnotiteľských komisií. Okrem nej sa medzi degustátorov zaradili aj slovenskí vinári - Miro Petrech, Lukáš Berta a Laco Ďorď.

„Je to mimoriadna súťaž, ktorá sa vlastne skladá z viacerých samostatných podsúťaží venovaných odrodovým vínam z nominovaných odrôd (Riesling, Tramín, Silván, Pinot gris, Pinot blanc), ako aj z nenominovaných odrôd (akékoľvek biele odrody) a bielych cuvée.“ – povedala nám o súťaži pani Ďurčová a dodala – „Slovenské vína tu pravidelne získavajú vysoké ocenenia. V minulosti sa víťazom kategórie Sylvaner stal Silván zelený od Matyšáka a vlani ohodnotila porota ako najlepšie cuvée Ostrožovičovo Tokaj cuvée. No a tento rok získal Pinot blanc od Riša Tótha z Vins Winery trofej za najlepší suchý Pinot blanc tejto súťaže. Okrem trofejí je to pravidelne množstvo zlatých a strieborných medailí pre naše vína, čo len potvrdzuje fakt, že sme krajinou bielych vín a ich kvalita sa môže smelo porovnávať so svetovou špičkou. Tento rok sa súťaže zúčastnili experti až z 18 krajín sveta! Medzi nimi sú aj zvučné mená, ako ikonický alsaský somelier Serge Dubs, či bývalá prezidentka OIV (terajšia viceprezidentka) Monika Christmann. Túto šancu treba prijímať s pokorou ako šancu na pozitívnu propagáciu Slovenska a našich vín.“


Celkové výsledky:

7 ZLATÝCH MEDAILÍ:

 • "Pinot Gris du Monde" - VINS WINERY - Rulandské šedé 2018
 • "Pinot Blanc du Monde" - VINHOR  - Rulandské biele sladké 2018
 • "Pinot Blanc du Monde" - VINS WINERY - Pinot Blanc 2018
 • "Pinot Blanc du Monde" - KARPATSKÁ PERLA - Pinot Blanc 2018
 • "Cépages Blancs du Monde" - VINOHRADNÍCTVO PAVELKA A SYN - Rizling vlašský 2017
 • "Assemblages Blancs du Monde" - OSTROŽOVIČ - Tokajská výberová esencia 2000
 • "Assemblages Blancs du Monde" - CHÂTEAU VINIČKY - Tokajský 5-putňový výber 2011 

6 STRIEBORNÝCH MEDAILÍ:

 • "Sylvaner du Monde" - VÍNO MATYŠÁK - Silvánske zelené - Prestige Gold 2016
 • "Riesling du Monde" - CHÂTEAU RÚBAŇ - Rizling rýnsky, neskorý zber 2017
 • "Riesling du Monde" - VÍNO MATYŠÁK - Rizling rýnsky Prestige Gold 2017
 • "Cépages Blancs du Monde" - VINOHRADNÍCTVO PAVELKA A SYN - Chardonnay 2017
 • "Cépages Blancs du Monde" - VÍNNE PIVNICE SVÄTÝ JUR - Rizling vlašský 2017
 • "Cépages Blancs du Monde" - OSTROŽOVIČ - Saturnia Lipovina, bobuľový výber 2016


text: Ivan Záleský
foto: Edita Ďurčová + portail-vins-du-monde.com


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.