Štiavnická vínna špacírka (8. - 10.11.2018)

september 23, 2018 06:34 · 3 minúty čítania

Pozvánka na ďalší ročník Štiavnickej vínnej špacírky. Vínna špacírka spája génius loci Banskej Štiavnice s príbehmi konkrétnych prémiových vín. Väčšina prezentovaných vín pochádza zo sopečného podložia z širšieho okolia Banskej Štiavnice. To mu dodáva špecifické vlastnosti. Vína z vulkánu sú vyhľadávané aj vo svete.

Vzhľadom na jedinečnosť priestorov, v ktorých sa festival uskutoční, ale hlavne preto, že sa organizátori snažia udržať kvalitu, bude do predaja uvoľnených iba 444 lístkov, kapacita ochutnávky Odrody sveta (piatok) je obmedzená na 44 miest.

Predpredaj lístkov začne 10.10.2018 o 10:00 na www.stiavnicavino.sk. Po vypredaní lístkov cez predpredaj nebude možné vstupenky získať na mieste.

Program:

Cesta za vinárom - Štvrtok 8.11.

Ponúkame Vám jedinečnú možnosť návštevy rodinného vinárstva Pivnica Čajkov, sprevádzať vás bude osobne vinár Marek Uhnák. Jeho vinárstvo už niekoľko rokov vyrába víno klasickým – autentickým spôsobom. Navštívite priestory v pivnici v Nemčiňanoch. Dozviete sa, ako sa víno dostane z vinohradu až do pohára, čo znamená pre Mareka charakter odrody, pôdy v danej lokalite a čas, ktorý formuje každé víno. Ochutnáte víno z bežnej ponuky, aj víno, ktoré je stále v procese vyzrievania. Víno bude párované s rôznymi chuťovkami.

Odrody sveta: Rizling vlašský - Piatok 9.11.

Témou degustácie Odrody sveta je Rizling vlašský. Je to veľmi dobre adaptovaná odroda pre naše pestovateľské podmienky. "Vlašák" má veľmi dlhú históriu, a nikto presne nevie odkiaľ pochádza, pestuje sa však hlavne v stredoeurópskom regióne a na Slovenku má tiež pestré zastúpenie. Preto sú na ochutnávku pozvaní vinári zo Slovenska, Maďarska, Slovinska a Chorvátska. Víno bude párované s večerou. Degustáciu budú viesť Branislav Bahna (vinohradník a vinár) a Edita Ďurčová (AIWS & Weinakademiker). Prednáškami o európskych rizlingoch prispeje Elizabeth Gabay (GB/FR) a hosťujúci vinári za zahraničia.

10 vínnych zastávok, viac ako 20 vinárov a viac ako 100 vín - Sobota 10.11.

Cieľom Vínnej špacírky nie je kvantita, ale lokálny pôvod a stretnutie s tvorcami vín. Väčšina zúčastnených vinárstiev pochádza z vinohradníckych oblastí, ktoré sú od Štiavnice vzdialené do 100 km. Ich spoločným cieľom je zachovanie autentického vinohradníctva a vinárstva. Zastúpené sú regióny Tekov, Hont, Strekov... ale aj Tokaj či Požitavie. Pozvali sme tiež vinárov z Maďarska, Srbska a Chorvátska.


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.