Stredoveká prešovačka v Trnave (30.8.2019)

júl 26, 2019 02:00 · 3 minúty čítania

Milovníci vína a histórie si prídu koncom leta na svoje. Už siedmy rok bude Trnava patriť jedinečnému podujatiu Stredoveká prešovačka. Príďte v piatok 30. augusta 2019 od 15:00 hod. na nádvorie trnavskej radnice, kde ochutnáte tie najlepšie vína z regiónu a zažijete dokonalý začiatok predĺženého víkendu.

Začiatok vinárskej a vinohradníckej sezóny sa v minulosti spájal s poriadnou veselicou. Ženy v kadiach šliapali hrozno, naokolo vyhrávala historická hudba a všade rozvoniavalo víno. Dnes tomu nie je inak. V regióne Trnava sa túto výnimočnú tradíciu snažia každý rok uchovať pre budúce generácie a priblížiť ľuďom jej bohatú históriu. V minulosti totiž patril Malý Rím medzi najdôležitejšie lokality Uhorska a bol známy aj svojimi vinicami a výborným hroznom.

„Aj tento rok sa návštevníci môžu tešiť na rôzne scénky, prostredníctvom ktorých ich vtiahneme do stredoveku. Nebude chýbať šliapanie hrozna, prešovanie hrozna, súťaže pre deti i dospelých. Súčasťou programu bude vystúpenie bubeníkov i činohry,“ hovorí Michaela Potočárová, riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Hlavný program sa nebude týkať len samotného prešovania hrozna, ale aj príbehu, ktorý vinársku tradíciu Regiónu Trnava sprevádza dodnes. „Najprv začneme v 14. storočí, kedy trnavskí vinári žiadali Ľudovíta I. o povolenia na predaj a robenie vína vo viechach. Návštevníci nahliadnu aj do kráľovskej kancelárie, kde sa pobavia na vtipných scénkach,“ dodáva Michaela Potočárová.

V rámci 16. storočia sa ocitnete spolu s Landkschnechtami v Trnave na trhu, kde bude stredoveká zábava, vystúpenia kaukliarov, akrobatov a tiež ukážky šermiarskych súbojov. Na záver sa dostanete do baroka spolu so študentmi, ktorí vás počas popíjania vína zabavia svojimi veselými scénkami.

„Stredoveká Prešovačka je zadarmo a vhodná pre všetky vekové kategórie, teda aj pre rodiny s deťmi, ktoré sa naučia viac o pestovaní viniča a výrobe vína hravou formou. Pripravené sú pre vás aj gastropochúťky, vynikajúce vína od vinárov z malokarpatského regiónu, ktoré sú ocenené medailami na svetových súťažiach. Nebude chýbať ani dobrá káva od Fefe Café či nealko limonády z Vlčích hôr od Hedon Baru,“ uzatvára Michaela Potočárová.

Viac informácií na stránke www.regiontrnava.sk, e-mailom info@trnavatourism.sk alebo priamo v Turistickom informačnom centre – Región Trnava, so sídlom v Mestskej veži v Trnave.

foto: Trnava Tourism
Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.