Súťaž Vinalies Internationales opäť pozlátila slovenské vína

— Ján Vošček

marec 15, 2023 14:00 · 4 minúty čítania

2. - 5. marca 2023 sa vo francúzskom Bordeaux uskutočnil ďalší ročník prestížnej medzinárodnej vinárskej súťaže Vinalies Internationales. A slovenskí vinári na nej opäť ukázali kvalitu svojich vín a odnášajú si z nej celkovo 59 medailí - 6 veľkých zlatých, 39 zlatých a 14 strieborných. Celkovo bolo do tejto súťaže prihlásených 2234 vzoriek z 38 krajín (z toho 230 zo Slovenska), ktoré hodnotili renomovaní degustátori z 25 krajín.

Zaujímavosťou 29. ročníka súťaže bola aj zmena miesta jej organizácie, ktorá sa tento rok "presťahovala" do Bordeaux. Od roku 2020 sa súťaže Vinalies Internationales v párnych rokoch konajú v Paríži a v nepárnych rokoch v niektorom francúzskom regióne (napr. v roku 2021 to bolo v Remeši, v oblasti Champagne). Zámerom organizátorov súťaže je totiž predstaviť svetovým degustátorom vinárske regióny Francúzska a priniesť do nich významné vinárske osobnosti z celého sveta

O vyjadrenie k priebehu aktuálneho ročníka Vinalies Internationales sme opäť požiadali ambasádorku slovenských vín a jednu z hodnotiteliek súťaže - Editu Ďurčovú:

"Bol to opäť mimoriadne vydarený ročník. Celkovo, ale aj pre vína zo Slovenska a z Českej republiky. Vo všeobecnosti môžem povedať, že podľa môjho názoru kvalitatívna úroveň súťažných vzoriek za posledných desať rokov výrazne stúpla. Na Vinalies Internationales hodnotím každoročne už od roku 2013, a za posledné 2 - 3 roky sa mi nestalo, že by som mala sériu vín, ktorá by bola svojou kvalitou priemerná až podpriemerná. Skôr sa stáva, že súťažné vzorky sú nadpriemerné až vynikajúce, o čom svedčí aj vysoký nárast celkovo udelených zlatých a veľkých zlatých medailí.

Teším sa, že Slovensko v poslednom čase zaujalo originalitou a kvalitou vín, ktoré prihlasujú naši vinári do súťaže. Je to neopísateľný pocit, keď po skončení hodnotenia, kedy sa odkryje pôvod vín, mi kolegovia s radosťou oznamujú, že degustovali vína zo Slovenska, a že boli skvelé.

Veľmi si vážim spoluprácu s organizátormi súťaže - Úniou enológov Francúzska a úžasnú príležitosť nielen pre mňa, ako degustátorku, ale najmä pre slovenské vína, ktoré na najprestížnejšej medzinárodnej súťaži dosahujú vynikajúce výsledky. Vďaka tomu ma vlani oslovili a ponúkli mi možnosť veľkej prezentácie a degustácie slovenských vín v Paríži a tento rok v Provence.

Je to výborná vizitka a aj dobrá šanca na zviditeľnenie pre našu doposiaľ takmer neznámu, a svojou produkciou naozaj homeopatickú krajinu. Zároveň je to pozvánka pre všetkých vínomilcov, aby nás navštívili a objavili na vlastné oči, uši a chute! Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale vďaka úspechom na Vinalies prišlo viacero ponúk na prezentácie slovenských vín.

Je tiež úžasné, že degustátori používajú na posudzovanie vín špeciálne navrhnuté kalichy OenoXpert a poháre na vodu vyrobené na Slovensku v spoločnosti RONA. 

Osobne si cením prvotriednu organizáciu, rigoróznosť a profesionalitu súťaže, ale aj veľmi kolegiálnu atmosféru a snahu hodnotiteľov sústrediť sa na kvalitu a dať vyniknúť krásnym vínam z celého sveta. Pretože víno je kultúra, ktorá spája národy."

 


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.