VÍNO A TERROIR: veda môže dostať slovenské víno na nový level

marec 21, 2019 04:48 · 3 minúty čítania

20. marca 2019 sme prijali pozvanie na odborný seminár VÍNO A TERROIR, ktorý pripravila Slovenská vinárska akadémia v Pezinku v spolupráci s enologičkou Editou Ďurčovou.

S odbornými prednáškami na tomto seminári vystúpili zástupcovia akademickej obce - prof. Ing. Pavel Pavloušek, PhD. zo Záhradníckej fakulty Mendelovej Univerzity Brno/Lednice - odbor Vinohradníctvo a vinárstvo - a známy slovenský geológ a fanúšik vína prof. RNDr. Ivan Kraus, DrSC. z Katedry ložiskovej geológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a predseda Slovenskej geologickej rady.

Napriek ich akademickému zázemiu však ich prednášky neboli čisto teoretické. Naopak, svojim obsahom a praktickými ukážkami výsledkov ich výskumu zaujali nielen prítomných vinárov, členov vinárskych združení, ale aj zúčastnených "vínomilcov".

Prof. Pavloušek sa vo svojej prednáške "Vplyv klimatických zmien na charakteristiku terroir a vinohradnícke aspekty terroir" sústredil najmä na agrotechnické zásahy vo vzťahu k terroir a kvalite hrozna.

Zaujímavými boli zistenia vyplývajúce z výskumu prostredníctvom dronov, ktorými mapovali teplotné výkyvy v rôznych viničných tratiach. Na ich základe napr. stanovili aj to, na ktorých plochách daného vinohradu bude lepšie v budúcnosti sadiť modré odrody pred bielymi.

Geologické aspekty terroir nám následne priblížil vo svojej prednáške prof. Ivan Kraus, ktorý so svojím tímom na fakulte zrealizoval viaceré geologické prieskumy v rôznych vinohradoch na Slovensku. Vďaka nim vinári zistili nielen to, aké je podložie skúmaných vinohradníckych parciel, ale aj to, aké živiny či minerály z neho daná pôda získava. Výsledkom tohto bádania je samozrejme aj odporúčanie, ktoré odrody sú pre skúmaný vinohrad vhodné.

Záver podujatia spestrila degustácia slovenských a moravských Rizlingov rýnskych pochádzajúcich z rôznych pôdnych typov, rôznych ročníkov a štýlov ich výroby. A tak sme mali jedinečnú možnosť priamo posúdiť, ako to ktoré podložie ovplyvňuje aromatiku a chuť vína. Do diskusie o vínach sa zapojil aj prof. Kraus a zvýraznil, aké je dôležité pestovať Rizling rýnsky na Slovensku, a najmä "na žulách" Malých Karpát.

Túto vzdelávaciu aktivitu hodnotíme veľmi pozitívne a tešíme sa na ďalšie podobné semináre. Súhlasíme totiž s myšlienkou prof. Krausa, že je najvyšší čas, aby sme sa v rámci slovenského vína a vinohradníctva začali opierať aj o vedu a zapájali ju do procesov, ktoré ich pozdvihnú na vyššiu úroveň.

text a foto: Ivan Záleský


Viac fotografií z tohto podujatia >>


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.