Ako vybrať víno na svadbu: Kompletný sprievodca pre nezabudnuteľný zážitok

— Michal Chovan

júl 4, 2024 11:00 · 5 minút čítania

Svadba sa blíži, napätie a nervozita stúpajú. Skvelé, DJ-a ste vyriešili, klobúk dole aj za vybavenie kvalitnej cukrárky. Všetci však vieme, že jedným z pilierov úspešnej svadby je okrem vzájomnej vrúcnej lásky nastávajúcich novomanželov aj vhodná pijatika. Zatiaľ čo vybrať tvrdý alkohol nemusí predstavovať až taký problém, výber vhodného svadobného vína môže byť už tvrdší oriešok. Pozrime sa na to, na čo treba pri kúpe svadobných vín dbať.

1. Koľko vína potrebujete?

Úplne na začiatok si položme otázku: „Koľko ľudí bude zhruba na svadbe piť víno?“ Pokiaľ vieme koľko ľudí bude na svadbe popíjať víno, máme veľkú výhodu a určiť množstvo vína nebude problém. Pokiaľ však nepoznáme vínne picie návyky svadobčanov, treba počítať s aspoň 1 fľašou vína na hlavu. Dáme Vám však jeden užitočný tip. Iste ste už počuli, že „víno spája“ alebo, že „vo víne je pravda“. Objednajte preto o niekoľko kusov fliaš naviac ako ste pôvodne plánovali. Jeden nikdy nevie, možno práve na Vašej svadbe vyrastie nový milovník vína alebo nebodaj someliér!

2. Biele, červené, ružové? Suché, polosuché, polosladké, sladké?

Ako spieva jedna známa slovenská kapela: “Kto sa v tých slovách vyznať má, prečo je komplikovaná?“ Pre laikov môže výber z toľkých farieb a rozdielneho množstva zvyškového cukru na etiketách vyvolať hotovú dilemu. Poďme ju teda rozlúsknuť!

Z prieskumu SITA vyplýva, že väčšina ľudí na Slovensku pije biele víno, červené víno však nijak zvlášť nezaostáva. Túto preferenciu potvrdzujú aj svadobné stoly po celom Slovensku, kde len zriedkavo nájdeme iné ako biele a červené víno. Neriskujte preto zbytočne s ružovými či nebodaj oranžovými vínami (áno, aj taká farba vína existuje). Kostrbatou úlohou môže byť výber vhodne vyváženého vína s príjemným pomerom zvyškového cukru a kyselinky. Pri červených vínach to nebude také ťažké, keďže sú poväčšine suché, a v tejto forme sa u nás a aj vo svete tešia najväčšej obľube. Pri bielych vínach je to kúsok zložitejšie, keďže ich bežne nájdeme na škále od suchej až po sladkú. Vrelo však odporúčame prikloniť sa skôr k suchým/polosuchým, tieto biele vína preferuje najviac Slovákov.

3. Ochutnávka vína je kľúčová!

Určite nekupujte vína naslepo, je veľmi dôležité ich najskôr vyskúšať. Pokiaľ sa vo vínach nevyznáte, skúste riadenú degustáciu u vinára. Keď chcete skúsiť jedinečnú a trochu netradičnú degustáciu, kde ochutnáte viacero potenciálnych adeptov na svadobné stoly od rôznych slovenských vinárstiev, skúste napríklad ochutnávku vín v tme, kde Vás po odegustovaní vín ochotný personál odkáže priamo na jednotlivé vinárstva. Rozhodne Vám odporúčame poskúšať ich čo najviac. Pozvite taktiež Vašich blízkych, nech sa môžete o daných vínach porozprávať a spraviť si tak menší prieskum spokojnosti.

4. Svadobné víno a ročné obdobie

Svadby sa v dnešnej dobe konajú snáď už v každom ročnom období, dbať na obdobie treba aj pri výbere vína. Ľahké a svieže vína sa budú lepšie piť počas leta, zatiaľ čo opulentnejšie vína sú vhodnejšie v chladnejšom ročnom období. V lete sa často výborne popíja napr. Rizling rýnsky, Veltlín zelený či Sauvignon Blanc, z červených vín to zase môže byť ľahký Modrý Portugal, Svätovavrinecké alebo aj Frankovka modrá. Pokiaľ máte svadbu v zime, môžete nasadiť aj silnejší kaliber, napr. barikový Chardonnay z bielych či slovenský novošľachtenec Dunaj z červených vín.

5. Stanovte si rozpočet

Predpokladáme, že chcete mať na svadbe víno, ktoré bude hosťom chutiť a budú o ňom spievať chválospevy. Nalejme si čistého vína, na slovenskom trhu, ostatne tak ako aj na zahraničných trhoch si za kvalitné víno treba niečo priplatiť. Rozhodne neodporúčame na svadbu poobjednávať Hradnú sviecu z pofidérnej vinotéky na periférii sídliska len preto, lebo liter kúpite za euro. Kvalitné slovenské víno sa však dá kúpiť už od cenovej relácie cca 5 eur za fľašu. (pri veľkoodbere možno ešte dostanete aj zľavu). Pokiaľ sa Vám víno počas degustácie zapáči, pripravte sa teda riešiť s majiteľom vinárstva aj otázku financií.

Nezabúdajte na to, že svadbu máte iba raz za život (teda, dúfame). Prejdite si viac degustácií, porozprávajte sa o vínach aj s vinármi. Popremýšľajte či sa Vám na svadbu bude hodiť ten skvelý opulentný Dunaj, keď budete mať svadbu v júli v najväčších horúčavách a hodilo by sa Vám skôr ľahšie červené víno. No a v neposlednom rade, keď Vám to víno chutí a schvaľujú ho aj Vaši najbližší, dajte za tú fľašku o euro či dve viac ako ste pôvodne plánovali. Želáme Vám úspešnú svadbu a na zdravie!

Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.