Ženy majú lepší zmysel na ochutnávanie vína, tvrdia vedci

jún 12, 2018 07:50 · 3 minúty čítania

Zdá sa, že budúcnosť pánov somelierov je nahnutá. Do profesie, ktorá bola v minulosti doménou mužov, preniká aj u nás stále viac a viac žien. To, čo sa mohlo zdať ako náhoda, či dôsledok emancipačných snáh, sa dnes ukazuje v celkom novom  svetle. V prospech dám totiž hovorí aj veda.

Už v minulosti sa objavili názory, že ženy majú lepšie predpoklady k ochutnávaniu vín. Túto teóriu podporila aj štúdia Technickej univerzity v Madride, ktorá jednoznačne potvrdila, že ženy majú pri ochutnávaní vína oproti mužom výrazne navrch.

Pre mnohých prekvapivý výsledok ukázal, že ženy sú pri ochutnávaní oveľa analytickejšie a bystrejšie než muži. Pre mužov je ochutnávka vína často viac emocionálnou záležitosťou. Slepého testu v tomto výskume sa zúčastnilo 288 dobrovoľníkov, ktorí ochutnávali 6 vzoriek – dve biele vína, jedno ružové a tri červené.

(foto: Ivan Záleský - Súťaž mladých somelierov Vitis Trophée Junior 2018)


Okrem porovnávania výsledkov pohlaví sa vedci pozreli aj na to, aký vzťah k vínu máme podľa veku, či podľa základných charakteristík vína. Zdá sa, že vo vyššom veku sme naklonení prijímať aj iné chute. Hodnotenia vín boli totiž u starších respondentov testu výrazne vyrovnanejšie než u mladších účastníkov testu. Mladší účastníci hodnotili niektoré vína ako nadpriemerne dobré, iné ako celkom podpriemerné.

Štúdia ďalej poukázala na to, že vína, v ktorých rezonujú ovocné chute, sme náchylní hodnotiť pozitívnejšie. Naopak vína s drevitými chuťami, chuťou klinčeka či vanilky hodnotíme naopak viac negatívne.

To, že ženy majú chuťové bunky oveľa lepšie vyvinuté než muži potvrdzujú aj zástupcovia vedeckého centra senzorických vlastností potravín v Kente. Tí na základe dlhoročných skúseností potvrdzujú, že len 10-12% ľudí má chuť nadpriemerne vyvinutú, a že majorita týchto super ochutnávačov sú ženy.

Budúcnosť žien vo vinárskom priemysle a ich úloha je teda jasne daná. Pre príklady toho, že dámy majú k vínu čo povedať, nemusíme ani na Slovensku chodiť ďaleko. Príkladom môže byť pani Beáta Vlnková, prezidentka Asociácie somelierov SR, či enologičky Edita Ďurčová, Ingrid Vajczikova, Katarína Furdíková, alebo aj mladá generácia somelierok, ktorá zabodovala na juniorských majstrovstvách. Potešujúce je, že popularita vína aj medzi laickým dámskym publikom neustále rastie a stále väčšiu popularitu si získavajú aj rýdzo dámske stretnutia spojené s ochutnávkou vína.

[text: Marcela Said Hlavatá]
Mohlo by vás zaujímať:

Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.