Zo sveta rekordov: Vínové NAJ, ktoré ste (asi) nevedeli

jún 4, 2018 03:58 · 5 minút čítania

Ľudstvo miluje rekordy. Na túžbe po víťazstve je založený celý športový priemysel. Ale aj v takých oblastiach akou je výroba vína sa nájde množstvo rekordov, ktoré stoja za pozornosť. Niektoré sú úsmevné, iné naopak veľmi seriózne. Najstaršie aj najdrahšie vína sme už na našich stránkach rozoberali. Tu je malý výber ďalších vínnych NAJ, ktoré by ste mali poznať:

Najväčšia ochutnávka vína

Zabudnite na komornú atmosféru. V španielskom Aranta De Ruerto v roku 2006 dokázali, že na ochutnávku sa dá pozrieť aj trochu massmarketovejšie. Zúčastnilo sa na nej spolu 5.095 osôb. Cheers...

Najrýchlejší otvárač vína

Kto vie, možno pri tejto ochutnávke využili služby aj tohto pána. Ak totiž potrebujete pomoc na párty, mali by ste poslať pozvánku Alainovi Dorottovi z Francúzska. Jeho rýchle ruky sa môžu v istých situáciách hodiť. Ešte v roku 2001 vytvoril rekord v rýchlostnom otváraní vína klasickou T-čkovou vývrtkou. Zatiaľ čo my niekedy bojujeme s jednou fľašou 13 minút... On ich naopak otvoril 13 za jedinú minútu.

Najväčšia vínna pivnica

V tejto pivnici známej pod skratkou KWV, ktorú nájdete v Juhoafrickej republike, je možné sa stratiť. Vybrať sa do nej môžete len, ak milujete dlhé prechádzky. Na ploche 22 hektárov je v tejto pivnici uložených celkovo 121 miliónov litrov vína. Ak by vám to nestačilo, môžete sa vybrať aj do Moldavska. Tam sa pre zmenu nachádza pivnica s najväčším počtom uložených fliaš – konkrétne 1,5 milióna.

Najstaršia vínna pivnica

Toto pozoruhodné miesto sa nachádza v Štrasburgu. Bola založená ešte v roku 1472 a verte alebo nie, stále je v nej uložené víno.

Najstaršia vinica 

Château de Goulaine rodinné vinárstvo na Loire, ktoré je so svojim zámkom tiež vyhľadávaným turistickým miestečkom a obľúbenou destináciou zaľúbencov pre ich deň D. Víno sa v tejto oblasti pestovalo už okolo roku 1000.

Najväčší pohár na víno

Jeden pohárik vínka denne je zdravý. Ale v tomto prípade by sa o tom dalo polemizovať. Je síce vedecky dokázané, že poháre na víno sa priebežne zväčšujú, no tu už to trošku prekročilo hranice. Pohár, ktorý sa hrdí titulom toho najväčšieho, má totiž má 3,87 metra na výšku a 2,04 metra v najširšom mieste čaše. Vyrobili ho na Malte... z plexiskla. 

Najväčšia fľaša na víno

Najväčšiu fľašu na víno majú zase na svedomí Švajčiari. Vyrobili ju v roku 2014. Meria úctyhodných 4,17 m čo do výšky a jej priemer je 1,21 metra. Zmestí sa do nej 3094 litrov vína.

Najväčší strapec hroznového vína

Na rok 1984 bude vinárstvo Bozzolo Y Perut v Santiagu v Chile ešte dlho spomínať. Práve v tomto roku sa im podarilo vypestovať najväčší strapec hrozna na sveta. Tento gigant dodnes nikto neprekonal. Vážil neuveriteľných 9,4 kg.

Najväčšie varené víno

Varené vínko pasuje viac do zimného obdobia. No pokiaľ je reč o rekordoch, nie je možné tento chvályhodný počin v podobe najväčšieho vareného vína opomenúť. Postarali sa oň 28. februára 2015 v Taliansku a malo objem celkovo 2034,58 litrov.

Víno s najväčším obsahom alkoholu

Hoci víno vo všeobecnosti nepatrí k nápojom s najvyšším obsahom alkoholu a s tequilou ho porovnávať nemožno, aj medzi vínami nájdete také, z ktorých sa vám môže poriadne zatočiť hlava. Ak vám teda niekto ponúkne pohárik dobrého Sherry, alebo portugalské víno Madeira či Marsalu zo Sicílie, popíjajte opatrne. V týchto silákoch sa nachádza až 20% alkoholu a to už je dávka, ktorá vám môže poriadne udrieť do palice.

Ak ste čítali pozorne, našli ste v našom článku aj kľúčovú nápovedu k našej súťaži s firmou Gastroglass. Zapojte sa ešte dnes.

[text: Marcela Said Hlavatá]
Mohlo by vás zaujímať:


Klimatické zmeny môžu slovenským vinohradníkom paradoxne pomôcť Klimatické zmeny môžu slovenským vinohradníkom paradoxne pomôcť
Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.