VÝZVA: Pomôžte zachrániť vinohrady vo Vajnoroch

marec 10, 2021 03:13 · 2 minúty čítania

Novozaložený VINOHRADNÍCKY SPOLOK VAJNORY, ktorého cieľom je nadviazať na tradíciu vajnorských vinohradníckych spolkov, vás prosí o pomoc. Hlavným motívom úsilia spolku je hlavne záchrana zanedbaných, ale ešte stále revitalizovateľných vajnorských vinohradov, ktoré by bez nutného obhospodarovania pravdepodobne zanikli. Vajnory by tým stratili časť svojho nenapodobiteľného charakteru a najvzácnejšieho kultúrneho dedičstva predkov.

Aktuálni vlastníci vajnorských vinohradov sa totiž dostali do neľahkej situácie. Väčšina vinohradov v správe poľnohospodárskeho družstva im bola vrátená v nie veľmi utešenom stave. Situácia je z tohto dôvodu pre majiteľov nezávideniahodná. Efektívnemu obhospodarovaniu jednotlivých viníc totiž bráni fakt, že vinohrady sú v prevažnej miere umiestnené naprieč geometrickému rozdeleniu jednotlivých parciel spravidla vlastnenými desiatkami, niekedy až stovkami vlastníkov.

Aj pri najlepšej vôli pravdepodobne nie je možné znovu prenajať do správy ucelené vinice, ktoré sa dostali do správy pôvodných majiteľov v pôvodnej, čiastkovej podobe menších parciel. Na tento problém predstavitelia spolku dlhodobo upozorňovali a aj preto oslovili samosprávu, aby pomohla túto neľahkú situáciu riešiť. Bohužiaľ pomoc neprišla a preto sa rozhodli založiť nový spolok a pokúsiť sa v najväčšej možnej miere vajnorským vinohradom pomôcť a zachrániť z nich čo najväčšiu časť.

V prvom kroku sa Vinohradnícky spolok Vajnory podujal na záchranu už viac ako 5200 m2 vinohradov, avšak zachrániť všetky vrátené, zanedbané vinohrady je nad ich sily. 

Pripravili preto metodiku ako zachrániť a obrábať vinohrady s komplikovanými vlastníckymi vzťahmi ich majiteľmi, prípadne ľuďmi, ktorým nie je osud vajnorských vinohradov ľahostajný a mali by chuť a odhodlanie niektorý z vajnorských vinohradov obhospodarovať.

Keďže času je málo a práce neúrekom, uvítali by akúkoľvek podporu, pomoc a podnety, ktoré by ich posunuli k záchrane vinohradov vo Vajnoroch v podobe, v akej ich poznajú miestni obyvatelia.

A tu je ich výzva, ktorú zverejnili na sociálnej sieti Facebook: 


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.