Združenie Chute Malých Karpát organizuje v tomto roku už tretí ročník podujatia, ktoré pod rovnomenným názvom privíta fanúšikov dobrého vína v rôznych lokalitách tejto malebnej oblasti. Na víno, miestne špeciality aj mnoho noviniek sa môžu fanúšikovia tešiť už v sobotu 10. novembra. Aj o novinkách v rámci festivalu Chute Malých Karpát sme sa rozprávali s predsedom združenia a jedným z jeho hlavných organizátorov Michalom Petríkom.
Festival organizujete už po tretí raz. Na čo sa môžu návštevníci tešiť?
Predovšetkým na nové vinárstva – a to nielen na nové v rámci nášho festivalu, ale aj také, ktoré v tejto oblasti za uplynulý rok ešte len vznikli. Príkladom môže byť Zámocké vinárstvo z Pezinka. Rozšírili sme tiež počet reštaurácií zapojených do akcie. Teda návštevníci nebudú počas akcie smädní, ale ani hladní. Reštaurácie pripravujú pre toto podujatie špeciálne degustačné menu, aby bol zážitok z celého podujatia čo najautentickejší. Pôjde o regionálne špeciality, ale aj mnoho rôznorodých kulinárskych počinov. Teší nás, že sa k nám pridali aj veľmi renomované podniky, čo je zárukou toho, že pôjde naozaj o gastronomický zážitok po všetkých stránkach.
Jesenný festival Chute Malých Karpát býva už tradične spojený aj s rôznymi výstavami, prezentáciami umeleckých diel, či fotografií, ktoré sú z toho regiónu... Alebo od umelcov, ktorý z tejto oblasti pochádzajú. Môžu sa aj v tomto smere návštevníci tešiť na niečo špeciálne?
Konkrétny zoznam expozícií je zatiaľ malým tajomstvom. No verím, že aj ten bude pre návštevníkov príjemným prekvapením. Na výbere umelcov aj umeleckých diel sa podieľajú samotní vinári, ktorí aj touto cestou dotvárajú ráz svojich vinárstiev. Konkrétny zoznam expozícií nájdu návštevníci v plánoch k podujatiu, ktoré každý jeden z účastníkov obdrží spolu so vstupenkou.
Niečo špeciálne, čo sa týka vína?
Podobne, ako každý rok, aj v tomto ročníku budú môcť milovníci vína ochutnať aj nejaké to mladé vínko, ktoré bude v ponuke paušálne za jeden degustačný lístok. V tomto ročníku je možné, že sa nám podarí uviesť aj mladé vína v pravom slova zmysle, ktoré si účastníci budú môcť už nafľašované aj priamo zakúpiť. Keďže bola celá táto sezóna posunutá a niektoré odrody sa zbierali už v auguste, dávame tomu veľkú šancu. Vinári majú ešte mesiac na to, aby sa s touto úlohou popasovali. A verím, že sa im to ako obvykle podarí nad očakávania dobre.
Majú vôbec návštevníci takýchto festivalov šancu vyskúšať vína, ktoré sú naozaj prémiové? Nedávajú vinári do ochutnávok len povedzme priemerné či lacné vína?
Nechceme hodnotiť iné podujatia, ani sa s nikým porovnávať. Je však pravdou, že na vinárov sa niekedy nazerá ako na ľudí, ktorí víno ako keby niekde našli. Prezentovať sa na akomkoľvek podujatí len tak a dúfať, že sa investícia vráti v podobe predaného vína, nie je pre žiadneho vinára atraktívne. Je treba si uvedomiť, koľko úsilia a práce sa za týmto produktom skrýva.
Preto sme k tejto otázke pristúpili inak. Máme nastavený hodnotový systém. To znamená, že v rámci ochutnávky návštevník za vína „platí“ formou degustačných lístkov. Jednotlivé vína sú ohodnotené rôznymi „cenami“. Degustačné lístky, ktoré každý vinár vyzbiera, sú mu následne v určitej výške preplácané. V praxi to znamená, že za vína rozliate pri ochutnávkach dostáva späť nejakú peňažnú hodnotu. Preto vinári na podujatí Chute Malých Karpát nemajú problém prezentovať aj vína tej najvyššej kvality.
Majú návštevníci priestor sa s vinárom aj porozprávať? Bližšie sa s ním spoznať?
Dokonca to odporúčame. Je optimálne, aby návštevník vo vinárstve strávil aspoň 30 minút. Vtedy má šancu sa o ňom, o víne, ktoré prezentuje a ponúka, ako aj o samotnom vinárovi, niečo dozvedieť. Snažíme sa celý festival držať v komornej atmosfére. Počet vstupeniek obmedzujeme na 1500 kusov, čo pri počte 35 zúčastnených vinárstiev, ako aj reštaurácií a ďalších podnikov dáva návštevníkom dostatočný priestor pre príjemne strávený deň v spoločnosti dobrého vína a jedla.
Samozrejme stáva sa, že najmä vo večerných hodinách býva najmä u najznámejších vinárov trochu väčší počet návštevníkov, tomu sa však celkom zabrániť nedá. Naša skúsenosť hovorí, že okruh obcami Častá, Doľany, Suchá nad Parnou a Ružindol si ľudia obvykle naplánujú na poobedie. A večer sa potom najviac sústreďujú v Modre a Pezinku.
Ako si teda naplánovať deň počas festivalu? Máte nejakú dobrú radu alebo tip?
Pravdepodobne tou najhoršou možnou stratégiou je snažiť sa stihnúť všetko. Túto chybu robia väčšinou nováčikovia. Ale v tomto prípade by to - aj s ohľadom na regionálnu rozľahlosť festivalu - znamenalo, že v každom vinárstve strávite tak 5 minút. To naozaj nie je cieľ. Nechceme z festivalu Chute Malých Karpát urobiť dostihy, kde sa ľudia ženú za počtom ochutnaných vzoriek.
Cieľom je, aby prežili príjemný deň, plnohodnotne využili čas a spoznali región a všetko čo ponúka. A to nielen tí, čo priamo ochutnávajú – ale pokojne aj ich sprievod – šoféri, manželky, deti. Odporúčame urobiť si vopred plán, vybrať cca 10 vinárstiev a tým sa venovať. Ostatné neutečú. Môžete ich navštíviť napríklad na ďalšom ročníku nášho podujatia.
Stratégie výberu už potom závisia od preferencií. Niektorí návštevníci na to idú regionálne a každý rok skúšajú vína v inej obci. No stretli sme sa aj s prístupom, že vyhľadávajú vína len určitej odrody. Vytipujú si vinárstva, ktoré dávajú do ochutnávky napríklad Veltlínske zelené, a tie potom navštevujú, ochutnávajú a porovnávajú.
Tento rok ste okrem bežného lístka uviedli aj lístok pre páry. Párový však nemá dvojnásobný počet degustačných lístkov. Nie je to nevýhoda? Prečo je to tak?
Vstupenka pre páry za zvýhodnenú cenu je reakciou na spätnú väzbu od návštevníkov predchádzajúcich ročníkov. U párov, ktoré prichádzali na akciu, sa totiž stávalo, že najmä dámam zostávali degustačné lístky, ktoré ani s pomocou svojich drahých polovičiek nedokázali minúť. Preto sme vytvorili tento špeciálny tip lístka, kde dvojica dostáva dva poháre, dva náramky, dve brožúry, dve taštičky, dve sady bonusov na nákup vína, ale len jeden set degustačných lístkov. S týmto nastavením veríme, že problém s prebytkom nastávať nebude.
A ak by chýbali?
Každý z návštevníkov má možnosť si lístky dokúpiť. V piatich obciach je jedno vinárstvo určené ako "servisné" stredisko (v Modre, Pezinku, Šenkviciach, Suchej nad Parnou a Vinosadoch). Slúži teda nielen na výdaj rezervovaných vstupeniek, ale aj na predaj degustačných lístkov navyše, či servis a pomoc pre návštevníkov.
Spomínali ste, že deň na Chutiach Malých Karpát si môžu užiť aj šoféri. Znamená to, že medzi jednotlivými destináciami sa musia návštevníci dopravovať na vlastnú päsť?
V žiadnom prípade. Tak po minulé roky, aj teraz zabezpečujeme kyvadlovú dopravu na dvoch okruhoch. Jeden prepája Modru, Vinosady, Pezinok a Šenkvice. Druhý zase Modru, Častú, Doľany a Suchú nad Parnou. Na prvom okruhu budú premávať tri, na druhom dva autobusy. Na menšom okruhu v intervaloch cca 30 minút, na väčšom sú rozostupy o niečo väčšie. Osobitne je zabezpečená doprava mikrobusom do Ružindolu zo Suchej nad Parnou a späť.
Novinkou oproti minulému roku je aj posilnenie dopravy smerom z Bratislavy a to najmä pred a po samotnom podujatí, ako aj špeciálna doprava z Trnavy do Suchej nad Parnou. Podrobné informácie o spojoch, doprave a ďalších organizačných informáciách nájdu návštevníci tak v katalógu, ktorý získajú so vstupenkou, ako aj postupne priamo na našom webe www.chutemalychkarpat.sk.
Hlavným organizátorom festivalu otvorených pivníc je rovnomenné združenie Chute Malých Karpát, ktoré tvorí 13 vinárstiev z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Cieľom združenia je komplexná podpora rozvoja regiónu. Združenie nadväzuje na viac ako 2000 ročnú tradíciu vinárstva v tejto oblasti. Združenie Chute Malých Karpát podporuje rozvoj vínnej kultúry a gastronómie, ako aj umeleckého a kultúrneho vyžitia v regióne.